Mi jött be, és mi nem? Ezt jósolta a CIA 2000-ben 2015-re!
Másfél évtizeddel ezelőtt, 2000-ben beléptünk az új évezredbe, és az egész világ előre tekintett, azt találgatta mindenki, milyen kihívásokat hozhat a következő ezer év. A CIA szakértők bevonásával készített egy 70 oldalas anyagot, melyben felvázolják, hogy néz majd ki a világ 2015-ben. A Telegraph egy bő anyagban vizsgálta meg, miben lett igazuk, és miben tévedtek.
„Sok következtetésük egyértelmű volt: a víz még mindig nedves lesz, a cukor édes, és az etnikai, valamint a vallási feszültségek továbbra is konfliktusokat okoznak majd ott, ahol gyenge a kormányzás” – írja a Telegraph újságírója, Laurence Dodds. „Más jóslataik azonban buktak, például hogy mindannyian klónozott marhából készült hamburgereket eszünk majd, vagy az, hogy Észak- és Dél-Korea egyesülni fog” – teszi hozzá.
Internetforradalom: bejött
A CIA szakértői megjósolták a digitális és mobiltechnológiai robbanást, ami jelenlegi formájára alakította a világot. Meggyőződésük volt, hogy a mobilkommunikáció fejlődése az ipari forradalom óta nem látott globális átalakulást hozza majd magával. Teljesen igaz: ha lenézünk okostelefonunkra, gondoljunk arra, hogy hétszer jobb számítási teljesítménye van, mint annak a számítógépnek, mely az ezredfordulón szétkapta Garri Kaszparov sakkvilágbajnokot a táblán…
A digitális forradalomnak politikai következményei is voltak, gondoljunk például az Arab Tavaszra, vagy épp arra, hogy a háborúkat ma már nem csak kézzel fogható fegyverekkel vívják, a digitális térben zajlik ugyanis a kiberháború.
Biotechnológiai robbanás: félig bejött
A CIA jelentése nagyon optimistán vélekedett a biotechnológia hatásairól, jóslatuk szerint a személyre szabott humán genomprofilozás és a mesterségesen „tenyésztett” pótszervek 2015-re mindennapos dologgá váltak volna. 2000-ben még azt képzelték, mára klónozott állatok húsát esszük majd, és a gazdag idős emberek megengedhetik majd maguknak, hogy a modern orvostudomány segítségével még tovább éljenek.
Ez annyira azért nem jött be, bár hozzá kell tenni: a genomszekvenálási projektek jóval olcsóbbak lettek az elmúlt öt évben, és a génmódosított szója, gyapot, repce és kukoricafajták is kezdenek elterjedni a világban.
Oroszország helyzete: tévedtek
A CIA úgy gondolta, Oroszország nem fogja megemészteni, hogy elvesztette szupernagyhatalmi státuszát, és gáztartalékait fogja felhasználni, hogy visszaszerezze azt. A jelentés szerint azonban Oroszország valószínűleg gyenge marad 2015-ben.
Mint tudjuk, ez nem igaz. Vlagyimir Putyin ugyanis óriási befolyással bír Görögországtól Szíriáig, háborúkba avatkozik be, területeket annektál, és keményen ellenkezik a Nyugattal. A szakértők azt jósolták, Oroszországnak 2500 nukleáris robbanófeje lesz 2015-re – jelen pillanatban több mint 8000-rel rendelkeznek.
A szakértők egyébként azt is jósolták, hogy Észak- és Dél-Korea újraegyesül, és Izrael mellett létrejön az önálló Palesztin Állam. Nos, mint tudjuk, egyik sem jött be.
A népesség számának alakulása: félig bejött
A jelentés megjósolta, hogy a világ lakosainak száma meghaladja majd a 7 milliárdot, s azt is, hogy Kelet-Európában és Oroszorszában csökkenni fog a népesség – ez mind igaz, Oroszországban kevesebben élnek most, mint 2000-ben.
A szakértők azonban tévedtek az afrikai helyzettel kapcsolatban. Ahelyett, hogy az AIDS-járvány miatt csökkent volna a népesség, Fekete-Afrika országaiban mégis kilőtt, és a gazdaságok nem tudják teljesíteni az elvárásokat.
A Nyugat demográfiai válsága: bejött
A CIA jelentése szerint a fejlett országok lakossága elöregszik, és ez lassú válságot idéz majd elő. Úgy gondolták, hogy a dolgozók számának csökkenése és a nyugdíjasok egyre nagyobb száma próbára teszi majd a szociális hálót, s a kormányok emelni fogják a nyugdíjkorhatárt, valamint egyre több nővel és bevándorlóval erősítik majd a gazdaságot. „A bevándorlás bonyolítja majd a politikai és társadalmi integrációt; egyes politikai pártok a bevándorlók ellen mozgósítanak majd” – idézi a jelentést a Telegraph.
Nos, ez nagyon bejött.
Világgazdaság: tévedtek
A jelentés nagyon optimista volt, a szakértők szerint a világgazdaság olyan helyzetben volt, hogy hosszú ideig fenntartható, dinamikus fejlődésre lehetett számítani. Bár a szakértők felvetették egy pénzügyi válság lehetőségét, inkább a fejlődő országok gazdaságáról beszéltek, mondván, kockázatos, ha ezek az országok nem tudják megreformálni, liberalizálni pénzügyi rendszerüket. Az Európai Unióról azt gondolták, viszonylag békés és gazdag less majd, és most végzi majd az utolsó simításokat az EU-integrációs projekten.
Ehelyett 2009-ben a szabályozás lazasága miatt bedőlt az USA bankrendszere, magával rántva a világgazdaságot, és mindez új vitát indított el a kapitalizmus értelméről és korlátairól.
Nemzetközi terrorizmus: félig bejött
A CIA jóslatát a kifinomultabb és halálosabb terrortámadásokról villámgyorsan megerősítették a 2001-es terrortámadások, melyek megváltoztatták a Nyugat hozzáállását a világpolitikához az elkövetkező évtizedre. A szakértők ugyanakkor úgy gondolták, hogy a terroristák profitszerzés céljából nukleáris, biológiai és egyéb tömegpusztító fegyverekkel üzleteknek majd – a valóság azonban talán rosszabb. Mára ugyanis tudni, hogy az ISIS, mely a bűnözés lehető legszélesebb skálájáról finanszírozza működését, nem kizárólag a profit miatt csinálja mindezt. Apokaliptikus ideológiájuk szerint ugyanis legfontosabb cél az Iszlám és a Nyugat közti végső leszámolás.