Felfedték magukat a Kétnyelvű Dél-Szlovákia aktivistái
Több napos facebookos felvezetés előzte meg a Kétnyelvű Dél-Szlovákia mozgalom hétvégi akcióját. Az aktivisták a Kétnyelvű Gömörért és Nógrádért társulással összefogva több helyszínen csaptak le, és kétnyelvűsítettek.
Az akcióról közleményt küldtek a Trafiknak, mely hétvégi események az alábbi helyszíneken zajlottak:
• A Dunaszerdahely mellett elhaladó 63-as úton újra felállították a 2011-ben már kihelyezett, de a közútkezelő vállalat által villámgyorsan eltávolított kétnyelvű közlekedési irányjelző táblát.
• Az ekeli vasúti megállóban immár hetedszer helyezték ki a település magyar nevét, valamint pótolták a kétnyelvű menetrendeket és kitakarították a megálló környezetét.
• a Pered település nevét jelző táblákat „Tešedíkovó”-ról második alkalommal újra „Pered” feliratúra cserélték. A leszerelt táblát a helyszínen azonnal átadták a rendőrségnek
• Gömörben kétnyelvűsítették a gombaszögi cseppkőbarlang útjelező tábláit.
„Az állami szervek gyors reakciói, különösen a peredi esetben bizonyítékul szolgálnak arra, hogy a kormányzat kétnyelvűséggel kapcsolatos tétlensége és a helyi népszavazást semmibe vevő döntésének nemzetiségi alapja van. A reakcióidő sokkal lassabb volt akkor, mikor több hónap alatt sem voltak képesek elhelyezni a törvény által előírt kisebbségi helységnévtáblákat. Ez a kettős mérce alapvető problémákra világít rá: másodrendű állampolgárok vagyunk Szlovákiában. A másodrendűséget mindenki érzi, aki nem érvényesülhet Szlovákiában, vagy éppen képtelen a szűk régiójában munkát találni és a körülmények arra kényszerítik, hogy távozzon otthonról” – áll a közleményben.
„A kétnyelvűség igényének megtagadása már régen nem csak a magyar nyelvhasználatról szól, hanem a legalapvetőbb demokratikus értékek sárba tiprásáról (lásd Pered), mely ennek a köztársaságnak minden polgárát károsítja. A déli régiók gazdasági fellendülését ugyanaz a diszkrimináció gátolja, mint ami villámgyorsan eltávolít minden kihelyezett kétnyelvű táblát, büntetéssel fenyegeti az aktivistáinkat és semmibe veszi egy helyi népszavazás eredményét. A kétnyelvű tábláktól nem lesz olcsóbb a kenyér és nem lesz több munkahely. De ne várjunk áttörést a dél-szlovákiai polgárok jólétét illetően, ha egy ilyen, elsőre marginálisnak látszó kérdésben sem tudunk áttörést elérni! A kétnyelvűség szimbólumává vált azoknak az erőfeszítéseknek, melyet egy civilizált, élhetőbb ország megteremtése érdekében végzünk mi és sokan mások” – teszik hozzá az aktivisták.