Menjünk szépen választani …
2016. március 5-én a szlovákiai magyarság ismét egy fontos választás elé néz. Kiderül ugyanis, hogy a következő négy évben milyen érdekképviselete lesz a szlovák törvényhozásban. Tény, hogy a honi magyarság nem a legjobb kondícióban néz a választások elé.
Hosszú évek óta a közösséget érintő legfontosabb kérdések mellékvágányon pihennek. Ezek újratematizálását talán még egy ettől jóval erősebb parlamenti képviselet is csak nagy erőfeszítések árán tudná véghezvinni. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy (egyéb radikálisabb lehetőségektől eltekintve) a markánsabb érdekképviselet az egyetlen lehetséges út, a magyarság megmaradása és Dél-Szlovákia felemelkedése szempontjából. Megvalósíthatósága azonban minden eddiginél nehezebb feladatnak tűnik, hiszen majd húsz év után újból három párt közül (Most-Híd, Magyar Közösség Pártja, Magyar Kereszténydemokrata Szövetség) választhatnak a szlovákiai magyarok.
Elképzeléseikben, programjaikban többé-kevésbé felismerték azt a tényt, miszerint a regionális különbségek megszüntetéséhez és a magyarság megmaradásához gazdasági, infrastrukturális, szociális és kulturális intézkedések hosszú során keresztül vezet az út. Ennek kommunikálására sok új lehetőséget megpróbálnak felhasználni, és időnként kísérletet tesznek bizonyos politikai irányváltásokra is, ami annak a jeleként fogható fel, hogy felismerték, támogatottságuk növelése érdekében aktívabb és vonzóbb politizálásra kell törekedniük. Viszont ez a versenyhelyzet nem a legmegfelelőbb időpontban alakult ki az amúgy is erőteljesen fogyásnak indult magyarság körében. Mivel a politikai tömörülések közti együttműködésre egyenlőre csekély esély mutatkozik, így a magyarságnak ilyen körülmények között kell bebiztosítania a minél erősebb parlamenti képviseletét.
Ez pedig csak úgy működik, ha minden szavazásra jogosult magyar polgár, félretéve közönyét, csüggedtségét, elkeseredettségét és frusztráltságát az urnákhoz járul, és szavaz az általa leginkább elfogadható párt listájára. Kétségtelen, nem ez a legideálisabb megoldás. Ennek függvényében csak remélni lehet, hogy a szlovákiai magyarok körében jóval magasabb lesz a szavazókedv az országos átlagnál, és ennek konkrét következményei lesznek március 5-ét követően.