Belekeveredtek az adócsalási botrányba a Smer erős emberei?
Adott egy óriási adócsalási botrány, mely nem új, de nagy sajtófigyelmet kap röviddel a parlamenti választások előtt. Nem véletlenül: hirtelen felbukkant dokumentumoknak köszöhetően a Smer legfelsőbb köreit és legerősebb embereit is megcsapta a szele.
A körhinta
A 75 millió eurós adócsalás főszereplője és főszervezője Milan Chovanec kassai jogász. Chovanec egy úgynevezett körhinta-csalás motorja volt, adóvisszatérítésben utazott. A csalás (melyben legalább 40 ember ellen emeltek vádat, és még többen lehetnek érintettek) azt használta ki, hogy az állam visszatéríti az olyan áru DPH-ját (daň z pridanej hodnoty – hozzáadottérték-adó), melyet Szlovákiából más EU-s országba exportálnak. Így 2007 és 2011 között több tucat szlovák, cseh, lengyel, lett és ír cégeken keresztül köröztek fiktív tölgyfapadlók, tégla, platina vagy épp befektetési arany. Az adóhivatalok pedig fizettek, mint a katonatiszt.
Chovanec azonban lebukott, 2013 novemberében pedig beismerte a csalást. Csakhogy nem állt meg itt: leírta a rendőröknek, mely politikusok, titkosszolgálati munkatársak, rendőrök és ügyészségi dolgozók fedezték az adócsalást, és hogyan. 2014 márciusában blogján Tom Nicholson oknyomozó újságíró mindezt meg is írta, a Robert Kaliňák Smer-koronaherceg vezette belügyminisztérium pedig azon nyomban cáfolta is, kitalációnak, hazugságnak nevezve a dolgot.
[div id=”highlite”][div class=”highlite-inner”] És akkor a napokban jött a Trend hetilap, mely azt állítja, birtokába jutott egy vizsgálati anyagnak kinéző dokumentum, és két SIS-jelentésnek tűnő dokumentum. [end-div][end-div]A hetilap Chovanec vallomásai és állítólagos lehallgatott telefonbeszélgetései alapján azt írja, hogy az ügyvéd Robert Kaliňák belügyminisztert, és Ján Počiatek jelenlegi közlekedési minisztert (az első Fico-kormány idején pénzügyminisztert) is emlegeti.
Robo, Kócos meg a többiek
A Trend szerint Chovanec vallomásai összecsengenek a 2009-es (tehát még a vádemelés előtti) lehallgatott telefonbeszélgetésekkel. A beszélgetésekben Stanót, Robót és egy bizonyos Kócost (Strapatý) emleget. Chovanec a nyomozóknak azt mondta, Stano a Smer egyik régiós tisztségviselője, Stanislav Kubánek. Robo Robert Kaliňák belügyminiszter, és a Kócos Ján Počiatek. Az ügyvéd vallomásai szerint a nevezettek falaztak az adócsalóknak, adóhivatali és rendőrségi ügyeket intéztek. Chovanec províziókat is emlegetett a Smer részére.
Az ügyvéd összekötője a Smerrel állítólag Vladimír Paľonder, a céghálóba tartozó egyik vállalat formális alkalmazottja volt. Paľonder Kubáneken keresztül intézte el, hogy a cégháló iránt ne érdeklődjön az adóigazgatóság akkori igazgatóhelyettese, Ján Dobrovič. A Trend a vallomásokra hivatkozva azt írja, Kaliňák és Počiatek állítólag az adóvisszatérítés kifizetését intézték el.
A Trend két SIS-jelentésnek tűnő dokumentumra is szert tett, melyek az adóhivatali korrupciót, és az adóellenőrzések befolyásolását térképezik fel 2007 és 2010 között. A SIS eszerint már 2007-ben tájékoztatta a belügyminisztert (Kaliňákot), a pénzügyminisztert (Počiateket) és az akkori rendőrfőkapitányt, hogy Chovanec csoportja együttműködik az adóigazgatóság egyik magas rangú tisztségviselőjével. A rendőrség csak 2012-ben tett vádemelési javaslatot Chovanec ellen.
A Sme megszólította mindkét érintett minisztert. Kaliňák azt ígérte, válaszol, de ez lapzártáig nem sikerült. Počiatek Martin Kóňán, a közlekedési minisztérium szóvivőjén keresztül üzent, mondván, nem ismeri Chovanecet, sosem beszéltek személyesen, vagy közvetítőn keresztül. Azt is tagadta, hogy bármikor intézett volna bármit is az adóhivataloknál az adócsalási botrányba keveredett cégeknek.
Hirtelen felbukkant dokumentumok
Az egész üggyel óvatosan kell bánni, hiszen az azért gyanús, hogy épp a választások előtt bukkantak fel a Trendhez eljutott nyomozati anyagoknak, és SIS-jelentéseknek tűnő anyagok. Emlékezzünk vissza: a választások előtt pattantak már ki gazdasági mutyikat, nagy lopásokat, és hasonlókat taglaló botrányok, pártfinanszírozási ügyek, sőt, maga a Gorilla is, melyet már évek óta nem vizsgáltak ki.
Peter Schutz, a Sme jegyzetírója rámutat: az ügyben nemzetközi nyomozás folyik, így él a remény, hogy egyszer megtudjuk, mi az igazság.
(Sme, Trend)