Hogyan sakkozhatunk Facebook-üzenetben
Nem újdonság, hogy a játékokba, programokba, néha a weboldalak forráskódjába is rejtett tartalmat is rejtenek el a készítők. Néha csak egy idézetet, néha valami vicces utalást. De van, hogy egy egész minialkalmazást dugnak el a sorok közé.
A Facebook Messenger szolgáltatás, ami nem csak applikációként tölthető le, de önálló, webben elérhető chatként is működik, szintén rendelkezik ilyen rejtett kinccsel: sakkozhatunk a chatpartnerünkkel.
A játékhoz használjuk a Facebook weboldalán található chat szolgáltatást, a telefonra, tabletre telepíthető Messeneger applikációt, vagy klikkeljünk a www.messenger.com-ra.
A játék indításához gépeljük be chatpartnerünknek az üzenet mezőbe a @fbchess play üzenetet és már el is kezdődött a játék. A lépésekhez megkell adnunk a sakkfigura nevét (pl. futó, gyalog) és a lépés koordinátáit.
A bábuk jelei:
R – bástya
B – futó
N – huszár
P – gyalog
K – király
Q – vezér
A lépés tehát így néz ki: beírjuk az üzenet mezőbe, hogy: @fbchess aztán a bábu nevét pl. P és végül a lépés koordinátáját pl. h5. Ez egyben így fest: @fbchess Ph5 vagyis a sötét gyalog lép a h5-ös mezőre.
A lólépéshez már kicsit több kell. Először a szokásos @fbchess, aztán a bábu betűjele N, aztán a lépés vertikális síkja pl. a bal oldali fekete huszár pozíciójából a játék kezdetén a g sor végül az L alakú lépés felső szára ami már az f és a 6 sorok keresztezésébe esik (bonyolultul hangzik de sakktáblával előttünk mindjárt érthető lesz) az eredmény tehát: @fbchess Ngf6.
A játékot mindig a meghívott kezdi, de a program ezt jelzi, ahogy a nem végrehajtható lépéseket is. Ha viszont nem szimpatikus az adott szín a játék elején mi magunk is választhatunk az @fbchess play white kóddal a fehér az @fbchess play black kóddal pedig a fekete bábukat. Segítséghez gépeljük be a @fbchess help kódot, a játék feladásához pedig a @fbchess resign, a statisztikához pedig azt hogy @fbchess stats.
Jó játékot!