Jókai Tibor teljes beszéde
Tisztelt sztrájkszervező Szlovákiai Tanítók Kezdeményezése!
Kedves magyar és szlovák Pedagógusok, Kollégák!
Engedjék meg, hogy az Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) Országos Elnöksége nevében köszöntsem Önöket, akik az érsekújvári pedagóguskollégákat követve, az ország déli járásai közül másodikként csatlakoztak a Szlovák Tanítók kezdeményezése által elindított pedagógussztrájkhoz és megmozdulásokhoz, példát mutatva összetartásban a szlovákiai kollégák előtt, jogos követeléseink teljesítéséért.
Az SZMPSZ mint a Szlovák Köztársaság területén működő önálló jogi személy, az alapszabályzatának és programjának értelmében immár negyedszázada a hazai magyar oktatásügy fejlesztéséért dolgozik.
A januári sztrájkfelhívás kapcsán úgy döntöttünk, hogy levélben fordulunk a Szlovákiai Tanítók Kezdeményezéséhez, melyben tájékoztattuk a sztrájkot szervezőket, hogy szakmai szervezetként egyetértünk a sztrájkfelhívásban közzétett követelésekkel, egyúttal együttműködésünkről és támogatásunkról biztosítottuk a szervezőket.
A Szlovákiai Tanítók Kezdeményezésének vezetőit kértük, hogy a szlovákiai magyarság oktatásügyének specifikus problémái megoldását sürgető követeléseinket is csatolják a sajátjaikhoz és vegyék fel a követelések sorába:
EZEK A KÖVETKEZŐK:
• A nemzeti kisebbségek iskoláinak egyenjogúsítása,
• Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a magyar tanítási nyelvű alapiskolák első évfolyamaiban az anyanyelv oktatására öt órát, a szlovák tanítási nyelvű iskolákban pedig kilenc órát ír elő a tanterv.
Az elsős tanítók és nevelők azt tanítják növendékeiknek, hogy a 9 alma több mint az 5 alma, tehát az 9≠5-tel.
• A minimális osztálylétszámokra vonatkozó törvény eltörlése,
• Valamint az anyanyelvi oktatásra vonatkozó előírások módosítása.
2016. január 25-én a pozsonyi Szlovák Nemzeti Felkelés terén szervezett nagygyűlésen, amelyen több ezer pedagógus vett részt, a szónoki emelvényről elhangzott a magyar iskolákat érintő követelés is, ami azt jelentette, a sztrájkszervezők jogosnak tartják követeléseinket.
2016-ban úgy látjuk, hogy negyedszázaddal a rendszerváltás után még mindig a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók a társadalom mostohagyerekei.
Az egészségügyi nővéreket követve a pedagógusok is úgy látják, összefogásra van szükség, amelynek célja elérni azt “a kritikus tömeget”, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni a hatalomnak.
A pedagógusok nemcsak a bérek miatt emelik fel szavukat, hanem a minőségi oktatásért is, és azért, hogy az oktatásra fordított pénz az igazi befektetés a jövőbe.
Rendszerszintű változásokra van szükség az egészségügy mellett az oktatásügyben is. Úgy látjuk, hogy hatalom nem akar szembesülni azzal a ténnyel, hogy ahol emberekkel foglalkoznak, azokon a területeken egyre nagyobbak a problémák.
A komáromi Klapka térről üzenjük a pozsonyi minisztériumnak és kormánypárti képviselőnek, hogy a szlovákiai pedagógusoknak már elegük van az örökös ígérgetésekből és megalázásból, nem akarják már hallgatni a állandó magyarázkodást, azt hogy minden olyan kijelentés, kérés, ami nem egyezik a kormány véleményével – csak átpolitizált, elcsépelt kijelentés és kérés.
Üzenjük az iskolák vezetőinek, pedagógusoknak, hogy minél nagyobb számban csatlakozzanak a pedagógusok azon táborához, akik a tanárok és nevelők jobb társadalmi és anyagi megbecsülésért, jobb munkakörülményekért, valamint színvonalas, minőségi oktatásért harcolnak. Tegyék ezt lelkiismeretük és szabad akaratuk szerint.
Egységben az erő, mutassuk meg, hogy mi pedagógusok képesek vagyunk összetartásban és megértésben példát mutatni nemzetiségi hovatartozásra való tekintet nélkül.
Közös harcainkban sok sikert kívánok Önöknek, nekünk, magyar és szlovák pedagógusok!