Nagyböjti kisokos
Hamvazószerdával megkezdődött a nagyböjt, amely egészen húsvétig tart. De mégis, mi ez? Mit szabad enni és mit nem? Nagyböjti kisokos következik!
Húsvétkor ünnepli a keresztény világ a Megváltó feltámadását. A Szentírás szerint az időszak Jézus Krisztus negyven napi böjtölésének, majd kínszenvedésének emlékezete. Hamvazószerda után kezdődik, a nagyhéten csúcsosodik ki, és húsvéttal ér véget. Nem kell fejszámolónak lenni, hogy rájöjjünk, ez semmiképp sem lehet pont negyven nap, a magyarázat pedig az, hogy vasárnap a rendes keresztény nem böjtöl, hanem a feltámadást ünnepi, tehát a nagyböjti napok a hetedik nap nélkül számolódnak.
Hamvazószerda neve onnan ered, hogy ilyenkor a katolikusok hamvazkodnak, amikor is a szertartást végző pap az előző évi virágvasárnapkor félretett barkaágból származó hamuval megjelöli a hívők homlokát, miközben emlékezteti őket: “Ember, emlékezz rá, hogy porból vagy és porrá leszel!” Lehet, hogy már eső után köpönyeg, de hamvazószerdán szigorú böjtöt kell tartani.
A böjt lehet lelki és testi, de lényegében azt jelenti, hogy az ember lemond valami jóról. Régebben az önmegtartóztatás elsősorban a húsevésre vonatkozott, ami ugyan máig megmaradt, de ajánlatos valami más jóról is lemondani a lelki – és testi – tisztulás érdekében. A húsevés szabályai a szigorú böjt napjaiban, azaz hamvazószerdán és nagypénteken a következőképpen alakulnak: Napjában legfeljebb háromszor szabad enni, és abból is csak egyszer szabad jóllakni. A hús ilyenkor tiltott eledelnek számít, a nagyböjt többi napjaiban, de legalábbis a péntekeken nem ajánlott a hús fogyasztása.
Persze az sem egyszerű, hogy mi számít húsnak. Felénk az az elterjedt szokás, hogy húsnak számít minden emlős és madár, de a hal nem. A hüllők és kétéltűek fogyasztása felénk kevésbé elterjedt, ezért ritkán térnek ki rá a hivatalos tájékoztatók. Gyík és békafogyasztás esetén a kockázatok és mellékhatások tekintetében érdeklődjön papjánál, lelkészénél!
Nagyböjt alatt a templomokban elmarad a szokásos virágos díszítés, és a fő oltárképet, illetve a keresztet lila lepellel fedik le. Péntekenként a hívők bejárják a templomban kialakított 14 stációból álló keresztutat, nagypénteken viszont a legtöbb helyen, így Komáromban is a város utcáin kerül sor a szertartásra.