Meghalt Umberto Eco
Az olasz filozófus-író a 20. század irodalmának egyik legkiemelkedőbb alakja volt, bár igazán világhírű csak egy regénye lett a sok közül.
Eco 1932-ben született Észak-Olaszországban, Alessandriában. Egyházi nevelésben részesült, később azonban ateista lett. A torinói egyetemen tanult irodalmat és középkori filozófiát, majd a bolognai egyetem szemiotika-professzora lett.
Nagyon sok módszertani, kritikai és filozófiai munkát és esszét jegyzett, de első világirodalmi sikere A rózsa neve volt, mely a múlt század 80-as éveinek egyik legnagyobb hatású regénye. Ez nem is véletlen, Eco filozófiai mestermű köré húzta fel egy középkori bűnügyi regény kulisszáit. Olyannyira jól sikerült a könyv, hogy filmet is készítettek belőle 1986-ban, Sean Connery és Christian Slater főszereplésével. A könyv még az Iron Maident is megihlette, így született a Sign of the Cross című daluk.
Eco későbbi alkotásai közül kiemelkedik A Focault-inga, mely az összeesküvés-elméletek népszerűségével foglalkozik. A tegnap szigete és a Baudolino is kiváló regények, de A rózsa neve népszerűségét már egyik sem tudta elérni. Eco nevével azonban jó eséllyel az egyetemisták többsége találkozott, ő írta ugyanis a Hogyan írjunk szakdolgozatot című, nagyon hasznos módszertani könyvecskét.
Ecót február 19-én, otthonában érte a halál, régóta küzdött már a rákkal. 84 éves volt.