Európa ötödik legveszélyesebb városa – Budapest
Elgondolkodtál már azon, ha egy olyan listára tennéd városod, falud, mely az alapján rangsorolja élőhelyed, hogy mennyire veszélyes, hányadik lenne, akár csak országos szinten is?
A Mercer HR tanácsadó cég minden évben listát készít biztonsági besorolásuk alapján a világvárosairól. A lista elkészítésekor figyelembe veszik a bűnözési mutatókat a bűnüldözés eredményeit, belső stabilitást, az adott ország kapcsolatait szomszédaival.
A cég több mint 450 várost vizsgált meg szerte a világon, mellette elkészítve a világ 230 legbiztonságosabb országának listáját is. Bár Európa országai a lista tetején helyezkednek el, meglepő módon akad pár város, ami mégis alacsonyabb besorolást kapott.
A Business Insider elkészítette ezen városok listáját:
17. Milánó, Olaszország
A város 2015-ben hirtelen zuhant a 63. helyre, miután az FBI a város több pontját is kiemelten terrorveszélyesnek találta.
16. Barcelona, Spanyolország
A várost a zsebmetszők fővarosának is nevezik, ami a világranglista nem túl bíztató 64. helyére süllyeszti Katalónia fővárosát.
16. Belfast, Észak-Írország
A tartományi főváros Barcelona mellett holtversenyben kerül 16. helyre. Bár a bűnözési arány alacsony, a múlt eseményein elmerengve, nem csoda, hogy ilyen alacsonyra került a besorolása.
14. Tallinn, Észtország
Az észt fővárost az orosz szervezett bűnözés rántja a mélybe, ami akárhogy is nézzük, ironikus.
14. Varsó, Lengyelország
Az ország legalacsonyabb bűnözési mutatóival büszkélkedhető várost a megsokasodott demonstrációk tolják lejjebb a listán.
12. Párizs, Franciaország
Bár erős túlzás terroristamágnesnek nevezni a francia fővárost, az elmúlt években újabb és újabb terrorakciók színhelyévé vált.
11. London, Egyesült Királyság
A brit fővárost a terror és terror elleni demonstrációk gyújtópontjában látni nem túl szívderítő. A múlt eseményei sajnos így a világranglista 72. helyére sorolják.
10. Bukarest, Románia
A keleti blokk egyik legkorruptabb országának legkorruptabb fővárosa címet is viselheti a román főváros, mely a szervezett bűnözés elleni (ál)harc miatt került a ranglista ilyen alacsony helyére.
9. Zágráb, Horvátország
Szintén a korrupció sodorta ilyen szintre.
8. Riga, Lettország
A lett főváros leginkább a szervezett bűnözéstől és a prostitúciótól szenved, de az elmúlt időszakban megszaporodott bevándorlásellenes tüntetések is erősen rontottak a mutatóin.
8. Róma, Olaszország
Szintén az elmúlt évek terrorhullámának, és az ebből fakadó terrorveszélynek lett az áldozata az örök város, már ami a biztonsági besorolását illeti. Szerencsére a biztonsági szervek jól dolgoznak, és nem történt még itt terrorakció.
6. Madrid , Spanyolország
A megszorítások elleni tiltakozások miatt kitört zavargások kapcsán került a biztonsági világranglista 84. helyére.
5. Budapest, Magyarország
A migránsválság, a politikai belharcok és melléfogások miatti demonstrációk a 93. helyre röpítették a magyar fővárost.
4. Szófia, Bulgária
Zavargások, migránsválság, terrorveszély, hogy csak a lista legsúlyosabb pontjait említsük. Az Unió legszegényebb országának fővárosa így került a nem túl bíztató 118. helyre.
3. Athén, Görögország
A súlyos gazdasági nehézségekkel küzdő ország fővárosa a bűnözés és a zavargások mellett a migránsválság is szorongatja. A görög főváros a világranglista 124. helyéig süllyedt.
2. Belgrád, Szerbia
A balkáni régió nem hiába a fejetlenség és zűrzavar mintapéldája. A délszláv háborúkat követően a „boldog békeévek” is csak korrupciót és a bűnözési mutatók szárnyalását eredményezték.
1. Kijev, Ukrajna
Az európai kontinens legveszélyesebb városának kicsit sem megtisztelő címét az ukrán főváros vitte el idén. Előbb a Majdan-téri zavargások, majd a krími válság, végül pedig a kelet-ukrajnai háború a gazdasági mutatók mellett mind csak rontott Ukrajna és fővárosa besorolásán. Szinte mindennaposak a demonstrációk, valamint a különböző fegyveres milíciák és a rendőrség összecsapásai.
Forrás: businessinsider.com