Démonok kora
Kedden, a Robert “Kali” Kaliňák belügyminiszter leváltására összehívott parlamenti ülést nézve spirituális megvilágosodásban volt részem. Míg Kaliňákot, és az őt gyúró ellenzéket figyeltem, rájöttem, mi az összefüggés a belügyminiszter beceneve, és aközött, mit jelképez ez a jópofizó, joviális “pán politik”.
Mond önöknek valamit az a kifejezés, hogy Kali-juga? Biztos vagyok benne, hogy azoknak, akik foglalkoztak valaha is a hindu vallással, megszólal a fejében a vészharang. A Kali-juga a négy hindu világkorszak egyike, a démonok kora.
[div id=”middle-box”][div class=”middle-box-inner”][div class=”middle-box-title”] Kali-juga [end-div][div class=”middle-box-p”] Ebben a korszakban a viszály, az erkölcs és a morális állapotok romlásnak indulnak. A társadalom légköre romlott, működése önző számításokon és üzleti érdekeken alapul, betegségek pusztítanak, felüti a fejét a félelem, a türelmetlenség, a düh. Barbárság uralkodik a világon. A politikai vezetés elvtelen gazemberek, bűnözők és terroristák kezébe kerül, akik kihasználják a társadalmak gyengeségeit. Népeket tesznek rabszolgává, vagy pusztítanak el. A világ megtelik fanatikusokkal, szélsőségesekkel és spirituális csalókkal, akik hatalmat nyernek a hedonizmus, valamint a kulturális és erkölcsi relativizmus rabjai körében. A társadalom egész körében a vallás, igazmondás, a tisztaság, a tolerancia, a kegyelem erénye, a fizikai erő és az emlékezet napról-napra csökken. Ebben a korban az emberek kapzsik, rosszak és könyörtelenek, csupán a birtoklás határozza meg az egyén társadalmi státuszát. Törvény és a jog biztosítja az egyén tekintélyét és hatalmát. [end-div][end-div][end-div]Őszintén szólva eleinte jól szórakoztam azon, milyen szellemes is vagyok, és milyen jó kis írói fordulat ez a szójáték. Aztán, jobban belegondolva lehervadt a képemről a vigyor, és beleborzongtam a dologba. A Bašternák-ügy, és a körülötte kialakult cécó tulajdonképpen mindent megtestesít, amit a Kali-juga jelent.
Mert a Kali-jugában megtörténhet,
hogy egy politikai és rendőrségi kapcsolatokkal rendelkező vállalkozó úgy érezheti magát, mint egy kiskirály, és oda parkol Bugatti Veyronjával, ahová akar.hogy a vállalkozó kiskirály záróvonalon előz a verdával, majd az intézkedő a rendőröket azzal akarja lerázni, hogy befolyásos rendőrhaveroknak telefonálgat A rendőrhaverok pedig azt mondják: hagyjátok, ő a mi emberünk.
hogy ez a vállalkozó irreális, 12 millió eurós áron vásárol 120 kilónyi készpénzért (!) 7 lakást abban a luxuskomplexumban, ahol a kormányfő is lakik.
hogy ezért a borzalmasan gyanúsan fiktív üzletért visszaigényel 2 millió eurónyi adót, és csont nélkül ki is fizetik neki.
hogy ezt az üzletet a belügyminiszter azzal védi, hogy 2012, mikor az üzlet történt, egy analóg, készpénzes (!) korszak volt.
hogy ezt a belügyminisztert nem váltják le.
És az a helyzet, hogy ez az egész történet igazán ki sem bassza a biztosítékot, mert annyi ilyen és még ilyenebb előfordult már az utóbbi években, hogy igazán fel sem kapjuk a fejünket rá. Mert tudjuk, és belenyugodtunk abba, hogy vannak egyenlők és egyenlőbbek.
A parlamenti ülést nézve végtelenül elszomorított, hogy igazán csak két ellenzéki képviselő, a Smer elleni hadjáratától félőrült, de egyébként kicsit simlis Egyszerű Ember, Igor Matovič, illetve a KDH-ból való kilépése óta magát nem találó Daniel Lipšic törte magát azért, hogy erre rámutasson. A többi, néma csend. Csend a tisztességes államot hirdető Háló részéről, csend a máskor oly színpadiasan felháborodó, felelősséget hirdető Hídtól, mely közleményében sokat mondóan így fogalmaz:
A múltban is gyakran kezdeményezték miniszterek visszahívását, ha a koalíció tagja voltunk, a mi minisztereinket is, ha pedig ellenzékben, a miniszterek leváltását mi is kezdeményeztük. De még sosem történt olyan, hogy egy ellenzéki kezdeményezésre a kormánykoalíció képviselői saját miniszterük ellen szavaztak volna. Ez a politikai logika alapelve, és nem lehet elvárni, hogy a Kaliňák-ügyben ez máshogy lennek. Ha kiderül, hogy a miniszter hibázott, a kormánykoalíciónak más lehetősége is van a miniszter leváltására, minthogy az ellenzékkel szavazzon együtt.
S hogy tényleg következmények nélküli országban élünk? A fene tudja. A sajtó egy része már Pavol Paškához hasonló politikai hullaként emlegeti Robert Kaliňákot, és sokan gondolják úgy, hogy ez lehet majd az első szög az egyre ingatagabbnak tűnő harmadik Smer-kormány koporsójában. Ez talán még túlzás, Kaliňák végülis a Smer koronahercege, egy igazi cirkálósúlyú politikus – és túlélt már pár botrányt.
Ráadásul a Kali-juga a hinduk szerint 432 ezer emberi évig tart. És jelen pillanatban gőzünk sincs, az elején, vagy a végén vagyunk-e.