A Politikus vagy az Arc vezesse az MKP-t? Az Ön kezében a szavazócédula
Itt, most a Trafikon ön is hangot adhat véleményének, kit látna szívesebben a Magyar Közösség Pártjának elnöki székében. Önnél Menyhárt (Dodi) József, vagy Őry (mindigalelnök) Péter a befutó? Szavazzon!
Némileg az induló foci Eb árnyékában, de egy másik, nem kevésbé fontos mérkőzést is megrendeznek szombaton. A helyszín Érsekújvár, a tét az önmagát etnikai pártként definiáló MKP elnöki pozíciója.
Vessünk egy rövid pillantást az eddigi eredményekre. Az unalomig is mert tény, hogy a párt már a harmadik választás alkalmával maradt ki a parlamentből. A kudarcokból a kapitány, akarom mondani az elnök, Berényi József levonta a következtetéseket és lemondott. A figyelmesebb (szurkolónak) olvasónak ezután feltűnhetett, hogy az MKP egy tetszhalott állapotba került. Kívülre úgy tűnt, mint egy oposszum, amelyről nem lehet eldönteni, hogy valójában kimúlt-e, vagy csak ez a furcsa túlélési stratégiája van.
De a mélyben azonban történtek a dolgok. A kezdeti találgatások után, amikor még Bárdos (CSEMADOK) Gyula személye is felmerült az elnökjelölt-aspiránsok névsorában, két név kristályosodott ki: Menyhárt (Dodi) Józsefé, vagy Őry (mindigalelnök) Péteré.
Nézzük a versenyzőket külön-külön:
Őry Péter
Erősségek:
A szakasztott politikus: Őry már régóta a politikában forog. Falujának, Csallóközcsütörtöknek a polgármestere. És mint ilyen, kifejezetten sikeres. Az országos szinten is már hosszú ideje ott van. Évek óta az MKP önkormányzati alelnöki posztját tölti be. Ez pedig nem csak egy dísztisztség. Őry ízig-vérig az önkormányzatiság embere. Már régóta vezetője a Pro Civis polgári társulásnak, amely a községek, városok önkormányzatait próbálja segíteni, rengeteg törvényszöveget fordítanak le magyarra, és még sorolhatnánk, hogy mi minden, nélkülözhetetlen tevékenységet végeznek. Emellett Őry egy igazi dörzsölt politikus is. A régi öregek mellett volt alkalma megtanulni, mi a dörgés országos és talán nemzetközi szinten is. Megvannak a kapcsolatai és ami sokkal fontosabb, a tapasztalata ahhoz, hogy a pártot mindennapok problémái között vezesse.
Hiányosságok:
Őry csak egy politikus: A rengeteg pozitív tulajdonsága mellett Őryről nem mondható el, hogy karizmatikus személyiség lenne, az pedig főleg nem, hogy egy széles körben ismert arc volna. Annak a választónak, aki nem olvassa a pártprogramot, ő csak egy újabb név a felbukkanó, majd pedig eltűnő pártelnökök sorában.Furcsa módon Őry nem jól kommunikál a nyilvánosság előtt. Ha nagyon élessé válik a helyzet mondjuk egy interjú, vagy egy nyilvános beszélgetés során, nem ismer kegyelmet, szinte azonnal visszatámad piszkálódó vitapartnerére. Ez az erő jele is lehet, de néha inkább az ellenfél számára ad újabb lehetőséget.
Menyhárt József
Erősségek:
Dodi a sztár – Menyhártot sokan a Kicsi Hang verséneklő együttes karizmatikus előadóművészeként, vagy éppen a vőfélyi szakma mestereként ismerik. A celeb kifejezést azonban mégsem lehet ráragasztani, hiszen a produkció mindig minőségi és magáért beszél. Menyhárt nem mellesleg a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem oktatója is egyben. Itt komoly tudományos és pedagógiai munkát végez, a diákjainak többsége kedveli, illetve minden évben akad egy tucat hallgatólány, aki szinte rajong érte. Szakterülete a szociolingvisztika, többek közt a szlovákiai magyar közösség nyelvi állapotának kutatása.
Hiányosságok:
Dodi csak egy sztár – Menyhárt legnagyobb hiányosságának, azt szokták emlegetni, hogy viszonylag tapasztalatlan politikus. Azonban, hogy ez valójában ennyire van így azt csak nagyon kevesen, rosszabb esetben senki se tudja. Menyhárt eddig megyei képviselőségig vitte a politikai pályán, de előtte már szűkebb pátriájában, Nyékvárkonyban is bekapcsolódott az önkormányzati munkába. Nem tudni viszont, hogy mennyire ismeri a profi politikusok világát, mondjuk a parlamenti matematikát, a nemzetközi kapcsolatok szintjéről már nem is beszélve. Ebben az értelemben egy a személye egy nagy lutri, egy olyan pártnak, amely jelenleg szinte a puszta egzisztenciájáért küzd.
Ha Menyhárt népszerűségének köszönhetően az MKP a viszonylag kimaxolt szlovákiai magyar aktív szavazótáborból tud valamennyi plusz támogatást szerezni, annak rendszer szinten hátulütője is lehet. Hiszen akkor az MKP is a Boris Kollár-féle, „nem standard” útra lép, ahol teljesen mindegy, mi a párt programja, helyette a nagyotmondás és a mediális népszerűség hajszolása marad.