Megint szélsőségesek tüntettek Pozsonyban
Újra szélsőjobboldali csoportok szerveztek felvonulást a szlovák főváros utcáin. Mi is megnéztük, milyen egy fasiszta tüntetés, de az antifasiszta felvonulásra is ellátogattunk. Neonáci jelszavak, ragasztó és ellentüntetés. Helyszíni riport.
A szélsőségesek szombati tüntetésén a Szlovák Megújhodási Mozgalom (Slovensko Hnutie Obrody), a Szlovák Testvériség (Slovenská Pospolitosť), a Bátorság (Odvaha), a Szlovákia Néppárt (Ľudová strana Slovensko) és az Ellenállás Kiszuca (Vzdor Kysuce) szervezetek transzparenseit láttuk. A tüntetés egyébként az Európa felszámolásának megállítása, együtt Szlovákiáért a Brüsszeli diktatúrával szemben (Stop likvidácii Európy, spoločne za Slovensko proti diktátu Bruselu) nem éppen rövid címet viseli. Az esemény Facebook-környezetében rengeteg rasszista vagy más módon gyűlölködő tartalmat találni.
Meglepődtünk azonban azon, hogy milyen kevesen mentek el magára a demonstrációra. Alig 500 ember lézengett a pozsonyi Szabadság téren, míg tavaly egy ugyanilyen megmozdulásra 8000 szélsőséges érkezett a fővárosba. A tikkasztó hőségben csak a legelszántabbak tették ki kopasz fejüket a magas UV sugárzásnak a színpad előtt, a legtöbben az árnyékban kerestek menedéket.
A résztvevők alacsony száma annak is betudható, hogy a Mi Szlovákiánk Néppárt és annak elnöke, Marián Kotleba idén nem csatlakozott a tüntetéshez. A pártelnök szerint azért nem, mert “fél a szélsőségesektől”. Az már csak nüansz, hogy Marián Magát, a párt másik képviselője kritizálta a mozgalmuk vezetőjét, mert a vezér utasítására az aktivistáik nem csatlakoztak a kezdeményezéshez. Ennek a véleménynek a demonstráció résztvevői is hangot adtak, szerintük Kotlebáék “biztosan női hormonokat” szednek, és így aztán elszállt a férfias bátorságuk. Miután a tüntetésen a szónokok sora elmondta, ki mindenkit és miért gyűlölnek, a katarzis kedvéért még egy EU-s zászlót is széttéptek.
A rendőrök egyébként nagy erőkkel készültek a demonstrációra. A közelben lévő kormányhivatal épületét nem lehetett megközelíteni, hermetikusan lezárták azt, így csak méretes kerülőkkel lehetett a környék egyébként két közeli pontja között közlekedni. Több helyen láttunk nagy létszámú, rohamfelszerelésben és maszkban várakozó rendőri egységeket is. A rendőrök célja többek közt az volt, hogy távol tartsák egymástól a szélsőségeseket és az ellentüntető antifasisztákat.
A tüntetés során a legfurcsább dologra azonban már az első pillanatban is felfigyeltünk: a ragasztóra. Valaki ugyanis a demonstrációt megelőzően jelentős mennyiségű és még jelentősebb penetráns szagú folyékony ragasztót öntött szét az egész téren. A színpad előtt közvetlenül nagy tócsákban állt a ragacs. A masszába ragadó cipők bakancsok folyamatos recsegése az egész esemény során hallatszott.
Az antifasiszta tüntetés
A szélsőségesek tüntetésével egyszerre egy másik demonstráció, egy antifasiszta megmozdulás is zajlott. Ezt a város egy másik pontján, az SNP téren tartották. A fasisztákkal ellentétben ez a demonstráció hatalmas sikernek mondható, nagyjából ötezer ember vett rajta részt. Többek között olyan közéleti személyiségek is, mint Iveta Radičová, korábbi szlovák kormányfő, Huncsík Péter ismert pszichiáter és Ondrej Dostál, a Polgári konzervatív párt elnöke és még sorolhatnánk.
Ez a megmozdulás láthatóan kellemesebb légkörben zajlott, még annak ellenére is, hogy a tér szobrainak talapzatán egy hallgathatatlanul rosszul kihangosított egyszemélyes zenekar játszott. A játszott számok közül korábban még egyet sem hallottunk, de a “88 IQ-val nehéz az élet” refrénű produkció magával ragadott minket. A kifejezetten antifa szövegű punk előadást mindössze egy bekiabáló zavarta meg. A néhány, rohamfelszerelés nélküli rendőr csak szimbolikus szerepet kapott. Ugyancsak szimbolikus volt, hogy a tüntetés közvetlen közelében lévő templomban éppen egy esküvőt tartottak. A templomból kitóduló násznép azonnal az antifasiszta tüntetés hippi világában találta magát.
Kedves Hlina úr, hogy is van az, hogy a papok Kotleba támogatására buzdítottak?
A demonstráció befejeztével az egyik közeli kávézóban találkoztuk Alojz Hlinával, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) frissen megválasztott elnökével, aki korábban maga is a szélsőségesek ellen szervezett akciókat.
Hlinától megkérdeztük, mi a véleménye arról, hogy több katolikus pap is kiállt a neonáci Kotleba és pártja mellett. A KDH elnöke erre azt válaszolta, hogy a papok szolgálaton kívül tették mindezt, mivel nem a templomban buzdítottak a szélsőségesek támogatására. Hlina szerint azonban ezt valahogy mégis kezelni fog kelleni. Elmondta, bízik abban, hogy az egyház talál valami olyan rendszert, aminek segítségével kezelni tudja az ilyesmit.
(A riport elkészítésében Hajtman Gábor volt segítségemre)