Légy a kutyák királya, ne a királyok kutyája
Minden kezdet nehéz. A fiatal vállalkozók esetében, akik a legtöbbször a nulláról indulnak, ez hatványozottan igaz. A Gombaszögi Nyári Táborban, a Közbeszéd sátor előadásában három sikeres vállalkozó, Boros Gábor, Tóth Kristóf és Molnár Gábor osztották meg tapasztalataikat a hallgatósággal.
Sokunk fejében megfordul, hogy az igát, amelyet az ember nyakába kötnek, levessük magunkról, és a saját kezünkbe vegyük sorsunkat. Közhely, de tényleg alapvető, hogy egy jó ötletnek rengeteg alázattal kell párosulnia, és a többi már adja magát.
A somorjai Boros Gábor, a refresher.sk szülőatyja érettségi projektnek szánta weboldalát. A műszaki osztály legtöbb tanulója robotokkal, mechanizmusokkal foglalkozott, de ő valami mást akart alkotni, így jött létre a refresher, amely mára Szlovákia 15. legnagyobb ilyen jellegű portálja. A felületet tíz állandó alkalmazott szerkeszti, az ő munkájukat további harminc külsős segíti. A széles témaválasztékkal dolgozó oldal havi látogatottsága meghaladja az egymilliós nagyságrendet. A populáris témák mellett igyekeznek művelni az olvasókat komolyabb hangvételű cikkekkel. Boros Gábor jelenleg is egyetemi hallgató, az oldalt 18 éves korától üzemelteti. A kezdetekben pár barátjával fáradtságot nem ismerve dolgozott, hogy felfuttassa a refreshert. Naponta bő tíz órát öltek bele a hét minden napján. A munka azonban nem volt hiábavaló, gyors ütemben fejlődnek, kávézót is nyitottak Pozsonyban, amellyel azt szeretnék elérni, hogy a felhasználók kimozduljanak a virtuális térből. Fő feladatuknak azt tekintik, hogy a nyugati webes trendeket minél hamarabb meghonosítsák Szlovákiában.
Molnár Gábor tíz éve vágott bele saját vállalkozásába. A gömöri származású fiatal felismerte, hogy a régió elmaradottságát felhasználhatja egy piaci rés betöltéséhez. Kezdetekben internet boxokat helyeztek el Rozsnyó közelében, amelyek nyitottak voltak a publikum előtt. Első körben közösségépítés ürügyén próbálkoztak, de a sikerek után úgy döntöttek, hogy vállalkozásként folytatják a munkát. Ekkor született meg a Gemernet. Jelenleg az előfizetéses alapú internetszolgáltatás a fő profiljuk, Losonctól Rozsnyóig 160 településen vannak jelen. Elsősorban az anyagilag hátrányos helyzetű családok igénylik szolgáltatásaikat, a fogyasztóik több mint fele roma származású. Elmondta, hogy a kezdetekben akadály nélkül terjeszkedhetett a vállalkozás, de mára a nyugati multik is betörtek a régióba, erős versenyhelyzetet hozva létre. A Gemernet azonban tartja magát, marketing és egyéb szakemberek bevonásával folyamatosan erősítik pozícióikat.
A kézzelfogható áruval foglalkozó vállalkozásformát a szintén somorjai Tóth Kristóf képviselte. Ő a biciklibiznisz mellett tette le a voksát. Elhivatottsága 18 éves korából ered, amikor is szülei nem engedték neki, hogy motorkerékpárt vásároljon. Ennek az lett az eredménye, hogy vásárolt egy biciklit – innnen ered szenvedélye, amely mára hivatássá vált. Kezdetben alkalmazottként dolgozott egy műhelyben, de úgy gondolta, hogy az akkori főnöke nem hozza ki a maximumot a vállalkozásból, ezért úgy döntött, hogy megnyitja saját szervizét, és a lehető legnagyobb odaadással fogja csinálni. Az első műhelye egy cigifüstös kis helyiségben volt, de a kitartással vegyes hozzáértés azt eredményezte, hogy tavaly megnyitotta kapuit Somorján Kristóf full extrás biciklikereskedése, ami szervizként és felújítóműhelyként is funkcionál. Mára a környék leggyorsabban fejlődő vállalkozása a szakterületen.
A sok stressz mellett kiemelték a saját cég által nyújtott izgalmat és lehetőségeket. Amikor pedig elhangzott a kérdés, ki gondolkozik a jövőben cég alapításon, nem meglepő módon a jelenlévők többsége feltette a kezét. Vonzó gondolat az önállóság, nem? Már Hobo is megmondta negyven évvel ezelőtt, hogy inkább légy a kutyák királya, és ne a királyok kutyája.
Halász Gábor
A cikk a Gombaszögi Nyári Tábor Vadalma című tábori újságjában jelent meg