Ha megcsap a maláta illata
Ahogy nincs értelme a fociról beszélni foci nélkül, mi is sörkóstoló mellett beszélgettünk sörökről, sörfőzésről és Mucha Attila erről írt legújabb könyvéről, a #konyha #sör #főzésről.
Hunter S. Thompson mondta: „A jó emberek jó sört isznak.” Amilyen söröket kóstoltunk, hát, Attila igazán jó ember lehet! Sajnos nem a saját söréből hozott kóstolót, mert elkészítése nem pillanatok műve, de a Kaltenecker söreivel teljesen meg voltunk elégedve. A könyv a maga módján hiánypótló és egyedi kiadvány lett, aminek koncepciója, hogy úgy mutassa be a sörfőzés kezdeteit, hogy segítséget nyújtson azoknak, akik saját pilzenijükkel vagy ipájukkal akarnak kedveskedni barátaiknak, rokonaiknak. A könyvhöz Zirig Árpád készítette a képeket, így rögtön látja a sörfőző padavan, hogy is néznek ki az egyes folyamatok, de emellett a művészi irány is megjelenik. Bár Attila nem tartja magát még profinak, de véleménye szerint két év alatt el lehet érni egy profibb szintet. A sörfőzésnek van egyébként magyar nyelvű irodalma, de ezek többnyire kifejezetten szakmai könyvek.
Nem kell félni attól, hogy sörfőzésre adjuk a fejünket, mivel vannak olyan módszerek, amikkel jószerencsével nem tudunk hibázni. Attila egy középutas megoldást választott, amivel 6–8 óra munkával készíti el a saját termékét, persze ebbe nem számítódik még bele az erjesztési idő. Ennél van rövidebb és hosszabb folyamat is. Attila malátasűrítményből (Csehországból szerzi be) dolgozik, ami egy mézszerű anyag, ezt vízzel keveri össze. Ezzel a folyamattal elkerüli, hogy a nagyon kényes malátakészítés alatt valamilyen gomba kerüljön a nedűbe. Köztudott, hogy a sör minőségéhez a víz nagyban hozzájárul – lényeges, hogy csapvízből nem szabad sört készíteni, a klór nem tesz jót neki. A jó gombaszögi patak vízéből viszont milyen finom sör készülhetne! Talán nem is olyan sokára a Tábornak is lehet saját söre…
A sörfőzés mellett sörkorcsolyareceptek is gyűjtött a szerző, ezek főleg a cseh kocsmák vendégeinek lehetnek ismerősek: utopenec, hermelín, barna sörben pácolt csülök és ezekhez hasonló ínyencségek. A kiadvány utolsó felében pedig sör-játékokat is találunk, mint például Az erdőbe és vissza, amihez sörre és pepermintre (mentalikőr) van szükség. Amennyit megiszol az előtted lévő sörből, annyi pepermintet kell hozzáöntened, és amikor már nincs benne sör, akkor vagy az erdőben. A visszautat már rátok bízom. Ha sikerül.
Az előadás sokaknak lendületet adott ahhoz, hogy saját sört készítsenek, hiszen sose tudhatni pontosan, mi is van a nagyüzemi sörökben. A kézműves termékeknek ráadásul forradalma van, belevághat bárki. A #konyha #sör #főzés segítséget nyújthat, hogy elkészítsd a saját söröd az ízlésed szerint.
Izsák Gergely
A cikk a Gombaszögi Nyári Tábor Vadalma című újságjában jelent meg