Egy fesztivál, ami köztivál
“Hétrétország, a szerek és porták köztiválja!” – így mutatkozik be a kedves kis esemény, melyért az Őrségbe kell utaznunk, pontosabban Őriszentpéterre és környékére, a Szlovéniával határos Vas megyébe.
Ahogy a bemutatkozóból kiderül, itt a szerek és a porták vannak a rivaldafényben, csak utánuk következnek a zenészek és a fellépők. Itt a szer sem ugyanazt jelenti, mint a hasonló nagyobb eseményeken.
A szer ugyanis a dombvidékek elterjedt, nem zárt szerkezetű településtípusa, átmenet a szórványtelepülés és a halmazfalu között. A házsorok és a művelés alatt álló kertek egymást rendszertelenül követve helyezkednek el a domb oldalán vagy hátán, melyek bár egy települést alkotnak, gyakran több kilométer távolságban állnak egymástól. Eredetileg valószínűleg minden szeren egy család lakóháza és gazdasága állt, ezt mutatja, hogy egy-egy szeren a mai napig is rokonok laknak, és a település előtagjában gyakran szerepel a családi név.
A fesztivál létrehozója, Sülyi Péter neve viszont már ismerősen csenghet, hiszen az Omega együttes és Kovács Kati dalszövegírója volt. Személyesen mondta el nekünk, hogyan is kezdődött a Hétrétország szárnyalása, mi is volt a célja a köztivállal, és hogy mi is ez valójában.
[div class=”smesk”][end-div]Ide tényleg nem csak a nagynevű sztárvendégekért és a zenei élvezetekért jönnek az emberek, sokkal inkább megcsodálni magát a helyet, a természetet, az itt élő embereket és életvitelüket a maguk valóságában. A porták látogatásával betekintést nyerhetünk a régmúlt szakmáiba, például fazekas korongon készíthetünk saját két kezünkkel agyagedényeket, fonhatunk kosarakat, megcsodálhatjuk a majolika és a kerámia festészetet, találkozhatunk andalúz lovakkal és lámákkal is, de egyszerűbb és nagyszerűbb porták – több mint 40 – is nyitott kapukkal várják a betévedő látogatókat. Ehhez nem árt valamilyen közlekedési eszközzel érkezni, de akik csak egyszerű gyalogos vándorként látogatnak ide, a köztivált központját képező őriszentpéteri Malom Látogatóközpontban biciklit is kölcsönözhetnek, ugyanis a hely településszerkezete megköveteli az ingázást a porták, a szerek és a rendezvény központja között. A barangolás közepette is olyan csodákba botlik az ember, mint a Veleméri román kori templom, az Őrség legősibb szakrális helye, a Pusztatemető, vagy a pankaszi és kercaszomori haranglábak, és természetesen a gyönyörű táj sem elhanyagolható látványosság.
Reggel, míg a szülők ébredeznek, a gyerekek az Iciri-piciri játszóházban Ungár Andrea, a Ziránó Színház és Écsi Gyöngyi bábjátékán vigadozhatnak, az estére megfáradt embereket pedig zenei és más előadói fellépések üdítik fel, hogy minél tovább tartson a szórakozás és a mulatság. Az idei fesztiválon többek között fellépett Müller Péter, Szabó Balázs Bandája, Palya Bea, Berecz András, Ferenczi György és a Rackajam – akinek egyik tagja a kassai Jankó Miklós, JaMese és még sokan mások. Nap közben kiállítások, kézügyesítő foglalkozások, filmvetítések és mindenféle szórakoztató programok várták a vendégeket.
A köztivál igazi ereje az egyszerűségében rejlik. Nem akar több lenni, mint ami, nem akar a nagy fesztiválok konkurenciájává válni, nem akar tömegeket megmozgatni. Nem kell a sörért 10 percig sorban állni, nem kell a belépésnél megmutatni táskánk tartalmát, nem kell vigyáznunk a holminkra, csak egy valamit kell: értelmes programokkal kikapcsolódni és szabadnak lenni. Kicsik és nagyok egyaránt találnak itt a maguknak bőven érdekességet, ráadásul a szülőknek sem kell félteni gyermekeiket a rosszarcú emberektől. Leülhetünk bárhova beszélgetni egy távolról jött emberrel, megosztani vele élményeinket, gondolatainkat, teljesen szabadon mozoghatunk a porták, a szerek, vagy épp a köztivál központja között. Határtalan, arra húzzuk határait, amerre szeretnénk – fogalmazott Sülyi Péter.