Ukrajnai helyzetjelentés
Hétről-hétre ingatagabb a helyzet Kelet-Ukrajnában. A tél közeledtével enyhülni látszott a konfliktus, talán október követelte a legkevesebb vért eddig. Az ukrán erők több ponton is visszavonták nehézfegyvereiket, úgy tűnt mindkét fél komolyan kezdi venni a második minszki békében foglaltakat. Aztán jött november és a helyzet újra kiélesedett.
Amíg a hátországban a korrupció elleni harc, illetve ennek a hiánya áll leginkább az érdeklődés középpontjában az ukránok egyik szeme önkéntelenül, de állandóan keletre néz. A furcsa háború ott van a mindennapokban, hiszen sokaknak élnek rokonai a szakadár területeken. Ugyanakkor a nehezen erőre kapó ukrán hadsereg a kényszersorozás eszközével kénytelen élni. Mindeközben a gazdasági válság árnyéka is mindinkább nő az ország felett.
A Donyecki és Luhanszki Köztársaságokban hozzávetőlegesen két-két és fél millió civil éli életét háborúban, nélkülözve, általában az áram- és gázszolgáltatást nélkül, gyakran hetekre tiszta víz nélkül. Mindemellett a Délnyugat-Ukrajnában újra feltűnő gyermekbénulás felkelő területekre történő terjedésétől is tartanak. A két köztársaság egészségügyi helyzete egyébként is kritikus állapotban van.
Az ukrán hadsereg eddig hozzávetőlegesen 2640 főt veszített, 271 katona tűnt el bevetésen. A szakadár területek vegyes egységeinek veszteségét nehezebb követni. Feltételezések szerint körülbelül 2-3000 szakadár harcos esett el eddig a harcokban, nagy részük a konfliktus első időszakában, mikor úgy tűnt, végre legyűrik a lázadó köztársaságokat, sokan pedig január 16. és február 20. között zajló debalcevói harcokban.
[div id=”highlite”][div class=”highlite-inner”]Keleten” eddig több mint 8050-an haltak meg, többek között 2500 civil.[end-div][end-div]Az elesett orosz katonák számáról vegyes hírek keringenek. 500 és 2000 közé teszik a jórészt szerződésesekből és önkéntesekből álló vegyes alakulatok veszteségeit.
Kényes ügyek, részsikerek
A hónap sikerei közé tartozik, hogy október végén létrejött az első fogolycsere a szeparatisták és az ukrán kormányerők között, 9 ukrán hadifoglyot cseréltek 11 felkelőre. Az ukrán kormány szerint további 148 katona és civil vár még a szabadulásra. Ugyanakkor a szakadár köztársaságok 2400 harcos és civil fogva tartásával vádolják az ukrán kormányt.
Egy helyben toporog viszont Nagya Szavcsenko pilótanő és politikus esete. Szavcsenko önkéntesként vett részt a kelet-ukrajnai harcokban mint helikopterpilóta. 2014. június 14-én zavaros körülmények között a felkelők fogságába esett.
Később orosz terültre szállították és jelenleg bírósági eljárásra vár. Nagya Szavcsenko a vád szerint részt vett egy olyan katonai akcióban, amiben két orosz újságíró is halálos sérülést szenvedett, a vád tehát gyilkosság.
A Holland Biztonsági Iroda (OVV) nyilvánosságra hozta jelentését a tavaly Kelet-Ukrajna felett lelőtt maláj gép ügyében. A vizsgálat megállapították, hogy egy Buk (9K37 Buk ) típusú föld-levegő rakéta robbant fel a pilótafülke közvetlen közelében. A Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó Boeing 777-es járata 298 emberrel a fedélzetén tavaly július 14-én zuhant le. A rakéta típusát igen nagy valószínűséggel megtudták határozni, a kérdés továbbra is az, ki kezelte a rakétát fellövő rendszert.
Nincs otthon a tankod, cincognak a szeparatisták
November közepén kihasználva, hogy az ukrán fegyveres erők a frontvonal több szakaszáról is visszavonták nehézfegyvereiket, több ponton is harcok lobbantak fel. Az összetűzések gyújtópontjai Donyeck magasságában Mariinka és Krasznohorivakában falvak.
Mindkét település véres harcok színhelye volt augusztus végén és szeptemberben is.
Pár napon belül az egész front északi szakaszában megsűrűsödtek az atrocitások. Általában mindkét fél kölcsönösen vádolja a másikat a tűzszünet megszegésével, napi negyven-ötven alkalommal is átlőnek a másik területére. Mindkét fél drónfelvételekkel próbálja bizonyítani, hogy a másik is lőtt, ugyanakkor diverzáns csoportokat is bevetnek.
Mindeközben folyik a Krím blokádja, aktivisták torlaszolják el az félsziget felé vezető utakat. A blokádot a krími tatárok hirdették meg, amelyhez több ukrajnai szervezet és önkéntes katonai alakulat is csatlakozott.
Az ukrán helyzet továbbra is labilis és ingatag, az ukrán fegyveres erők újabb szeparatista offenzívától tartanak. Ugyanakkor a felkelők provokációval vádolják az ukránokat. A konfliktus legnagyobb vesztese természetesen a civil lakosság.