Az ENSZ előtt a szlovákiai magyar kisebbségek helyzete
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének november 23-25. között rendezett kisebbségi jogi fórumán felvidéki civil jogvédő is felszólalt.
A fórumon több olyan kérdés is szóba került, melyek a nemzeti kisebbségek helyzetét érintik – a szlovákiai összefoglaló alapját a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának angol nyelven elérhető árnyékjelentése képezte.
A határon túli magyar kisebbségek fő problémáit egy fehér könyvben (White Book) is összegezték. A fórumon Sánta Szilárd, a Selye János Egyetem oktatója is felszólalt, akinél arról érdeklődtünk, milyen gondolatokkal tért haza Genfből.
Milyen tevékenységen keresztül kerültél kapcsolatba az Egyesült Nemzetek Szervezetének kisebbségi jogi fórumával?
A fórumon a Selye János Egyetem delegáltjaként vettem részt. A határon túli magyarok csapatához szinte az utolsó pillanatban csatlakoztam, mivel egy felvidéki kolléga visszalépett. Az előkészületek során, melyre a fent említett okok miatt nagyon kevés idő volt, folyamatosan tájékozódtam, egyeztettem Tokár Gézával (a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője – szerk.)
A nemzeti kisebbségek helyzetével kapcsolatban szerinted melyek voltak a legégetőbb kérdések, amik szóba kerültek a fórumon?
Az ENSZ idei kisebbségjogi fórumának fő témája a „kisebbségek helyzete a humanitárius krízisben” volt. November 24 és 25-én nyolc-nyolc előadás hangzott el a fő témához kapcsolódóan; az egyes blokkok után viszont nagyon vegyes témájú felszólalások következtek.
Röviden vázolnád, kérlek, miről szól a fehér könyv, milyen témákat érint, kik állították össze?
A fehér könyv a határon túli magyar kisebbség fő problémáit próbálja összefoglalni és bemutatni. A füzet szerkesztője és összeállítója – a szakértőkkel, szervezetekkel való együttműködést követően – dr. Hantz Péter volt. A fehér könyv a kerekasztal.org oldalon is megtalálható.
Született valamilyen reakció, ha igen, milyen a fórumon történt felszólalásodra, melyiket emelnéd ki?
A felszólalásokra csak nagyon ritkán érkezik reakció. Általában akkor, ha valamely ország elégedetlen egy civil szervezet felszólalásával. A fórum nagyon hasznos tapasztalat volt, melyet igyekszem minél többekkel megosztani. Az én szerepem másodlagos volt, médiumként szolgáltam közösségünk érdekeit. A felszólalás nem történt volna meg a civil szervezetek munkája nélkül, pl. a Kerekasztal vagy a Kétnyelvű Dél-Szlovákiáért Mozgalom és még nagyon sokak hozzájárulása nélkül. Úgy véltem, ha ott vagyok, beszámolok a legfontosabb ügyekről: pl. a hiányzó kétnyelvű táblák és a kétnyelvűségi aktivizmus, a hivatali nyelvhasználat, a kettős állampolgárság helyzete és a szlovák nyelv oktatása a magyar iskolában.
A határon túli magyar kisebbségek fő problémáit összegyűjtű fehér könyv (White Book)
White Book by kerekasztal on Scribd