Energetikai megoldás Közép-Európa számára
A közép-európai országok között elsősorban Szlovákia figyeli aggodalommal a Németország és Oroszország között tervezett gázvezeték rendszer megépítését a Balti – tengeren keresztül, ugyanis ha országunkat elkerülné az Ukrajna felől érkező orosz gáz, az komoly pénzügyi veszteséget jelentene az országnak. Szlovákia ugyanis tranzit országnak számít, amely az Ukrajna felől érkező gázt – Csehországon és Ausztrián keresztül nyugat-európába szállítja.
Az Euractiv.sk hírportálnak Peter Fischer a német külügyminisztérium globalizáció, energetika és klímapolitikáért felelős vezető-helyettese azt nyilatkozta, hogy a gáz egyúttal Ukrajnán keresztül és az Északi Áramlat 2 vezetéken keresztül is érkezhet Európába, azonban ennek megvalósítását megnehezíti a jelenlegi orosz – ukrán konfliktus. A német diplomata szerint a két fél közötti bizalmatlanságot az törné meg, ha a nyugat – európai cégek meg tudnának állapodni az oroszországi cégekkel a gázszállítással kapcsolatban, és egyúttal a nyugati vállalatok megállapodást köthetnének az ukrajnai vállalatokkal. A diplomata szerint ezt a javaslatot Szlovákia is támogatná.
Amíg a német kormány és német vállalatok nem ellenzik az északi projekt megvalósítását, addig Közép – Európában inkább ellenállásba ütközik a projekt. Maroš Šefčovič az Európai Unió energiaügyekért felelős biztosa még az októberi pozsonyi Tatra Summit nemzetközi konferencia keretén belül elmondta:
szükség van a stabil energia – útvonalak biztosítására, és azok országok közötti összeköttetésére, valamint az energiaforrások diverzifikációjára.A szlovák diplomata szerint azonban át kellene gondolni azt is, hogy az Európai Unió számára szükséges –e kiépíteni újabb infrastruktúrát. Az energiaügyi biztos épp az Északi Áramlat 2 projektre utalt, amire szerinte nincs szükség, mivel Európa a jelenleg meglévő oroszhálózatnak is, csak a felét használja ki. Az energiaügyi biztos szerint prioritásként kell kezelni az ukrajnai tranzitútvonalat, és ezzel egyetért a német diplomata is.
Szlovákia gazdasági szempontból kedvezőtlen helyzetbe kerülhet a régióban, abban az esetben, ha Németország és Oroszország között a Balti – tengeren keresztül kiépülne az Északi Áramlat 2, amely értelemszerűen csökkentené az ország tranzitjából származó bevételét. Korábban pedig Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter az új gázvezeték kiépítését gazdaságilag és politikailag is károsnak nevezte.