Hamarosan indul az Iszlám Állam fővárosa elleni ostrom
Végéhez közeledik az Iszlám Állam iraki fővarosának számító Moszul ostroma. A város nyugati részének felszabadítását február 19-én kezdték, február 23-án az iraki erők elfoglalták a város repterét, a hónap végére pedig elkezdődött a város nyugati negyedeinek felszabadítása. Ugyanakkor, amíg a világ szeme az iraki városra szegeződik, Szíriában a kurd erők kiegészülve az amerikai hadsereg különleges hadviselési erőinek 300 fős kontingensével, 10 kilométerre közelítették meg Rakkát, az Iszlám Állam fővárosát.
Ez a város több szempontból is fontos. A polgárháború során ezt a várost hódították el elsőnek a felkelők a kormányerőktől. Itt mutatkozott meg először, mennyire összetett is a szíriai polgárháború, mikor a győzelem hevében egymásnak esett felkelő csoportok között nevető sokadiknak megjelent az Iszlám Állam és elfoglalta a várost, megteremtve rémuralma központját és későbbi kvázi fővárosát.
2016 novemberében, miután Irakban elindult Moszul felszabadítása, Szíriában is elérkezettnek látták az időt, hogy meginduljanak az IÁ ellen. Az Eufrátesz haragja (Wrath of Euphrates) nevű hadművelet egy lassú, több felvonásos, apránként kibontakozó művelet, ami 2017 februárjára érte el azt a szakaszát, mikor is megindulhat a támadás az Iszlám Állam szíriai fővárosa ellen.
Szíriai Demokratikus Erők
A Rakka ellen készülő erőket a Szíriai Demokratikus Erők (Syrian Democratic Forces röviden SDF), egy multietnikus ernyőszervezet irányítja. Az SDF hivatalosan 2015. október 11-én jött létre, gerincét a YPG (People’s Protection Units vagyis Kurd Népvédelmi Egységek) és a csak nőkből felállított YPJ (Women’s Protection Units vagy Női Védelmi Egységek) alkotják. A két szervezet együtt több mint 70 ezer főt tart fegyverben, harcértékük viszont eléggé vegyes, bár a német, francia, amerikai kiképzőknek köszönhetően ez folyamatosan javul.
Az SDF zászlaja alatt a kurdok mellett harcol még a főleg arabokból álló Al-Sanadid Forces (Bátrak Egysége; Forces of the Brave), a Syriac Military Council (Szír Katonai Tanács), Jabhat Thuwar al-Raqqa (Rakka környéki arab milicisták), valamint az Jaysh al-Thuwar (Forradalmárok Hadserege, az YPG egyik legrégibb szövetségese a régióban). A felsorolt szervezetek ereje körülbelül 10 ezer főre tehető.
Eufrátesz haragja
Az Eufrátesz haragja hadművelet szerves részét képezi az Iszlám Állam elleni hadműveletek sorozatának. A cél, hogy minél jobban szétaprózzák a terrorszervezet erejét, a művelet így kapcsolódik Moszul ostromához. Az offenzíva megindítása komoly ellenállásokba ütközött a törökök részéről. Erdogan szerette volna, ha az Egyesült Államok eláll a kurdok támogatásától, de legalább is jobbnak látta volna, ha a török haderő indul meg Rakka ellen. A tárgyalások végére SDF tette a pontot, a kurdok egyrészt teljes mértékben lehetetlennek tartották, hogy törökök oldalán harcoljanak, másrészt a török egységek földrajzi helyzete sem tette ezt lehetővé.
A hadművelet három fázisban északról, nyugatról és keletről hatalmas területeket hódított el az Iszlám Államtól, felszabadítva 100-nál is több települést, megölve 600 terroristát és elpusztítva több tankot, csapatszállítót.
Moszul ostroma a minap újabb szakaszába ért, egyrészt sikerült teljesen bezárni az ostromgyűrűt a város nyugati, még az Iszlám Állam milicistái által tartott része körül. Másrészt a kalifátus önjelölt vezetője, Abu Bakr al-Baghdadi gyakorlatilag lemondott Moszulról és a terrorszervezet iraki hódításiról. Az iraki televízió által is leadott beszédében a még Irakban harcoló dzsihádistákat visszavonulásra, ha pedig ez nem lehetséges, utolsó csepp vérükig tartó harcra szólította fel.
A nem arab harcosoknak azt parancsolta, ha tehetik térjenek vissza országaikba, vagy kövessék társaikat a paradicsomba. A terrorszervezet több más szíriai városból is elkezdte erői átcsoportosítását Rakkába. A Szíriában harcoló nyugati szövetségesek hírszerzési információ szerint körülbelül 5000 harcos tartózkodik a városban, Rakka ostroma így Moszulhoz hasonlóan nehéznek és elhúzódónak ígérkezik.