Amnesztiaügy: Fico kelepcéjébe esik az ellenzék?
Ha az ellenzék nem támogatja a kormánypárti javaslatot, a mečiari amnesztiákat belátható időn belül nem sikerül eltörölni. Könnyen lehet, hogy így sem sikerül. De Sulíkéknak és Matovičéknak nem kellene magukból teljes bohócot csinálni.
Robert Fico sokáig nem vette komolyan a mečiari amnesztiák eltörlésével kapcsolatos vitákat, és pragmatikus opportunistaként úgy gondolta, jobb nem firtatni a témát. Rosszabb esetben tartozik valamivel a mečiari garnitúra sötét alakjainak és minden erejével azon van, hogy a mečiari korszak gaztetteit senki se háborgassa. Személyes véleményéről, netán meggyőződéséről nem érdemes beszélni, Fico karrierje egyszerűen érdekekre, nem pedig elvekre épül.
Az, hogy egy művészileg középszerű alkotás minden idők legnézettebb szlovák filmjévé válik, azt jelenti, hogy a közvélemény kiéhezett a témára. A Focus közvéleménykutatása szerint a választók 63%-a támogatja az amnesztiák eltörlését. A téma állandó medializálása azt diktálja, hogy a mečiari amnesztiák eltörlésével kapcsolatban mindenki állást foglaljon. Robert Fico éppen ezért saját tervvel rukkolt elő, amivel egy szempillantás alatt ellentámadásba lendült és alaposan feladta a leckét az ellenzéknek.
Fico ugyanis felismerte az ügyben rejlő potenciált. Ugyan miért ne szerezhetne egyszer ő is jópontokat a városi liberális választóknál? Miért ne cáfolhatna rá egyszer a médiára, amely szerint egyre jobban hasonlít az autoriter Mečiarra?
Ha Fico nem tartozik semmivel Mečiarnak, akkor – korábbi jogi véleménye ide vagy oda – bevállalja az amnesztiák eltörlését. Ugyanis ezzel most növelheti saját népszerűségét.Sulíkék és Matovičék nehéz helyzetbe kerültek. Ha most nemmel szavaznak a kormánypárti javaslatra, akkor az ügy már a parlamentben elbukik és Fico morális győztesként kerülhet ki az amnesztiaügyből. Látjátok, én mindent megtettem, de az ellenzék kicsinyességén elbukott a dolog.
Az ellenzéknek ezért támogatnia kéne kormány javaslatát és ezáltal az Alkotmanybíróságra juttatni az ügyet. Ezzel Fico kerülhetne nehéz helyzetbe. Az alkotmánybírák többsége köztudottan inkább Smer-párti, ezért Ficónak elég lenne egy kicsit akarnia, hogy a kassai testület is áldását adja az amnesztiák megszüntetésére. Ha az Alkotmánybíróság mégis elgáncsolná a javaslatot, akkor Sulíkék jogosan mutogathatnának Ficóra, hogy kezében tartja az alkotmánybírákat és előre megrendezett játékról volt szó. Ha az Alkotmánybíróság jóváhagyja az amnesztiák eltörlését, akkor az ellenzék még mindig eladhatná a történetet úgy, hogy ők indították el az egész folyamatot.
Naivitásnak tűnhet Ficóban bízni egy ilyen ügyben. A dolgok jelenlegi állása alapján azonban más út nem vezet a mečiari örökség lezárásáig. A kormány nem fogja átengedni a pályát Ján Budaj ellenzéki képviselő beadványának és a szlovákiai közvélemény ingerküszöbét legközelebb ez a fontos ügy már nem biztos, hogy eléri.
Mellékszál: Milyen hatással lenne az “extrémizmus elleni gát” építésére annak a szcenáriónak, ha Kotleba szavazatainak köszönhetnénk a mečiari amnesztiák eltörlését?Jobb alkalmat elképzelni is nehéz lenne a szélsőjobb parlamenti legitimizálására. Sulík és Matovič kezében van, hogy ne így történjen.