Együttműködési szerződést kötött a TASR és a Sputnik News
Együttműködési szerződést kötött a Szlovák Köztársaság Hírügynöksége (Tlačová agentúra Slovenskej republiky – TASR) és a Sputnik News. Marián Kolár, a TASR főszerkesztője pozitívan ítéli meg a két hírügynökség jövőbeni kooperációját.
A Sputnik News köztudottan az ún. Putyin-párti web- és híroldalak nagy családjának egyik ismert tagja, mint például a szintén ismert RT (korábban Russia Today angol nyelvű orosz állami hírtelevízió). Mindkét médium a 2014-ben létrehozott Rossiya Segodnya orosz hírügynökség alá tartozó és általa koordinált híroldalak és -portálok, televíziós- és kábelcsatornák tömörülésének a tagja.
A Rossiya Segodnya a 2013-ig működő általános orosz állami hírügynökség a RIA Novosti utódja a 2014-es átszervezés után. Létrehozását a 2013 december. 9-i elnöki rendelet indítványozta, a folyamatot az Orosz föderáció távközlési és tömegkommunikációs minisztériuma irányította.
A Sputnik news egyik zászlóshajója azon orosz ál- és tévhíreket is terjesztő hálózatnak, amit az orosz dezinformációs propaganda gépezet működtet. Ennek a gépezetnek a működéséről mára lényegesen több információnk van. Mégis nap mint nap kerülnek be a Sputnik News (ál)hírei a mindennapi fősodorba.
Az egyik legkirívóbb példa a „hírügynökség” tevékenykedésére az a téves tudósítás volt, ami Victoria Nuland amerikai helyettes külügyi államtitkár egyik washingtoni szenátusi meghallgatásáról számolt be. Azt állították, hogy Nuland a meghallgatáson azt mondta, az Egyesült Államok nyomást gyakorolna az Oroszország elleni szankciókat ellenző európai államokra, köztük Magyarországra is. A hír tartalmának valótlan voltát az MTI szúrta ki akkor. Ugyanakkor a Magyar Külügy simán bedőlt a kacsának.
Ha meg akarjuk érteni a rendszert, akkor meg kell érteni az elveket. Az orosz propagandagépezet működési elvét egy sajátos mintázat jellemzi. Egyes német, osztrák, svéd, dán helyi lapok vagy bulvárlapok megírnak egy „migránsok” által elkövetett bűncselekményt. Ezt a Sputnik News, illetve az RT tévéhálózat és weboldala megtalálja, kihegyezi, részleteket elhagyva, feltevéseket ténynek állítva be.
Mindezt angolul. Majd a kipreparált infót átveszi az angol bulvármédia (például az angol Express vagy a Daily Mail), majd innen a közösségi médián át vagy közvetlenül visszakerül a kontinensre. Így a „komoly” sajtóba. Az esetek nagy részében kiderül, hogy út közben torzult az információ, de akkor már nem érdekel senkit, addigra az álhír kifejtette a hatását.
A TASR és a Sputnik news együttműködésének alapját is az angol nyelvű információk kölcsönös cseréje adná. Természetesen az orosz – szlovák kapcsolatok erősítése jegyében.
A szlovák közmédiát így egy ilyen „elvek” mentén működő rendszer látja majd el információval, megkapva a lehetőséget, hogy közvetlen fejtse ki manipulatív hatást az orosz dezinformációs gépezet. Mellékutak nélkül.
Frissítve:
Visszalépett a TASR a Sputnik News hírügynökséggel való együttműködésről, adta hírül a sme.sk. A parlament kulturális és médiabizottságának két tagja (Jozefa Viskupiča (OĽaNO-NOVA) és Viery Dubačovej (független)) szeretnék ha a TASR jelenlegi vezetője, Jaroslav Rezník megmagyarázná, hogyan történhetett, hogy a TASR egy orosz propagandát terjesztő ügynökséggel kötött szerződést.
Rezník azzal védekezik, hogy a Sputnik News adatbázisához való hozzáférés valójában az álhírek elleni harc egy módja lehetett volna. Ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy a TASR szigorú szerkesztési elvek mentén kezeli forrásait, így a más hírügynökségektől jövő információkat is ellenőrzik.
A TASR egyébként a TASS orosz hírügynökséggel már régóta együttműködik.