Komáromi Szalon: beszélgetőest a CEU-ügyről

Hétfőn 4 hónap kihagyás után a Komáromi szalon ismét beszélgető estre invitálta az érdeklődőket. A témát ezúttal a magyar kormány a Közép európai egyetemet (CEU) ellehetetlenítő lépése adta.
Bár a Komáromi szalon esetében inkább vitaestekhez vagyunk szokva, nem véletlen, hogy a szervezők beszélgető- estként hirdették meg a hétfő esti eseményüket. Ezt Gazdag József szervező azzal indokolta, hogy mivel a szalon két vendége hasonló álláspontot vall nem akartak támadási felületet biztosítani azoknak, akik esetleg elfogultsággal vádolnák meg őket.
Még ha a két vendég Széky János (publicista) és Fiala-Bútora János (jogász, közgazdász) véleménye hasonló is, egy nagyon objektív és tartalmas beszélgető-est szem- és fültanúi lehettünk, melyet Finta Márk, az Új Szó és a Trafik.sk munkatársa moderált.
Bevezetésként a történet jogi hátterét vázolták fel a hallgatóságnak, kezdve a törvénymódosítás indoklásával a kormány részéről, folytatva az érthetetlen és jóformán teljesíthetetlen feltételekkel, melyeket a külföldi felsőoktatási intézményekkel szemben fektettek le.
Érdekes volt meghallgatni, hogy a magyar kormány milyen módon próbálta rejtegetni valós szándékát, mely valószínűleg már a kezdetek óta a CEU ellen irányult.
Hogy mi is volt az oka, hogy az Orbán-kormány ilyen lépésre szánta el magát? Széky János szerint egyes teóriák Putyin direkt beavatkozását, ill. kérését (utasítását?) vélik felfedezni a gyors döntéshozás mögött. Ez a gondolatmenet Fiala János szerint sem alaptalan vagy logikátlan, hiszen pont a CEU-n végzett több személy is, akik köthetőek ellenzéki vagy akár forradalmi mozgalmakhoz a posztkommunista térségben.
Szóba került az est folyamán a “sátáni” Soros György neve és a “sorosozás”, mint jelenség is. A beszélgetőpartnerek meséltek az egész “Soros-kultusz” kialakulásáról, arról, hogy tényleg megalapozottak-e az aggodalmak az amerikai milliárdos destabilizációs terveivel kapcsolatban, vagy éppen annak híréről, hogy a migránsok egy az egyben Soros akaratából tévedtek Európába.
Annyi bizonyos, hogy aki éles vitára vágyott vagy éppen dühös “sorosozásra”, az hétfő este a Rév-ben rossz helyen járt. Egy nagyon szakszerű, objektív beszélgetés szemtanúi lehettünk, mely inkább tájékoztatott, és nagyobb összefüggésekbe helyezte a CEU-ügyet, melynek esetében, ahogy azt Széky János is mondta, az sem egyértelmű, ki is van a két lövészárokban.
Aki kíváncsi egy rendkívül összeszedett és tárgyszerű beszélgetésre, az a Pátria rádió archívumában visszahallgathatja a Komáromi Szalon hétfői beszélgető estjét.
Mindeközben pedig ne feledkezzünk meg róla, hogy jelenleg is tartanak a demonstrációk Budapesten, szánjunk rá pár percet és gondolkozzunk el rajta, milyen veszélyeket is rejt magában, ha megvonják tőlünk az oktatás szabadságát.