A minisztériumi jogértelmezés esete a kétnyelvűséggel
Péntek délután Érsek Árpád közlekedési miniszter ünnepélyes keretek között kétnyelvű táblákat leplezett le a dunaszerdahelyi és a komáromi vasútállomáson.
A kétnyelvűsítési folyamat zászlóvivőjeként is tekinthető Kétnyelvű Dél-Szlovákia aktivistái Facebook – posztban reagáltak az eseményre:
„Szinte napra pontosan két évvel ezelőtt történt, hogy a Kétnyelvű Dél-Szlovákia – Dvojjazyčné Južné Slovensko tenni akaró fiataljaival Dunaszerdahely tábláját felszereltük a vasútállomásra. Az akció nagyon hasonló volt a tegnapihoz, csak épp Bugár Béla és Érsek Árpád helyett egy maroknyi ismeretlen vállalkozott rá, hogy kézbe veszi a dolgokat.
A tegnapi szerdahelyi táblaállításon is jelen voltunk.
Kalapot emelve az urak munkája előtt, személyesen gratuláltunk mindkettejüknek. El kell ismerni, hogy az eredmény szemet gyönyörködtető.
Nagy mérföldkő ez, s hosszú út vezetett idáig – a jogérvényesítés útja. Mielőtt bárki azt hinné, hogy ez holmi kisajátítható téma, jó tudatosítani, hogy össztársadalmi összefogással, 15 000 támogató lájkkal tudtuk mindezt elérni. Olyan pillanat ez, amikor az ember óhatatlanul is azt érzi, hogyha csak egy kis ideig is, de egy irányba toltuk azt a bizonyos szekeret mindannyian!
Csak remélni merem, hogy a megállók táblái is hamarosan kikerülnek és minden vasúttal kapcsolatos nyelvhasználati kérdés megoldódik. Bugár Béla tegnap erre ígéretet tett.
Következhet a posta”
–írják közösségi oldalukon az aktivisták.
A települések magyar nyelvű vasúti táblái elhúzódó procedúra után kerülhettek ki a megállókra. Az elkövetkező időszakban 54 vasúti megállóra kerülhet ki a kétnyelvű vasúti tábla (többek között egy ruszin nyelvűre is), a magyar nyelvterületen levő 16 másik állomásra viszont továbbra sem.
Érsek Árpád a komáromi (korábban a dunaszerdahelyi) sajtótájékoztatón elmondta, a táblák kihelyezése a kétnyelvűsítési folyamat része, amihez további törvénymódosításra van szükség.
Az aktivisták is rámutatnak, a közlekedésügyi minisztérium jogértelmezése szerint a jelenlegi jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy magyar feliratot helyezzenek ki a távolról irányított vasútállomásokra és a megállóhelyekre. Annak ellenére sem, ha az adott településeken jelentős magyar kisebbség él. Az érintett 16 településen a magyarok vannak többségben. A tárcavezető idén őszre ígérte a törvénymódosítás beterjesztését.
A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala mellett működő Jogsegélyszolgálat jogásza, Fiala-Butora János azonban más véleményen van. Lapunk megkeresésére úgy nyilatkozott:
„Sehol nincs a törvényben olyasmi, amit Érsek Árpád nyilatkozik, sehol nincsenek megkülönböztetve a “távolról irányított vasútállomások” a “vasútállomásoktól”. A törvényben nincs ilyen. A vasút saját, belső technikai normáiban van ilyen, de az ebben az esetben nem irányadó”
– nyilatkozta.
Tehát a jelenlegi jogszabályi környezetben is ki lehetne helyezni a táblákat a távolról irányított vasútállomásokra és a megállóhelyekre is. A civilszervezet jogásza szerint a minisztérium félreértelmezi a törvényeket, így a civilek a per lehetőségét sem zárják ki.
Érsek Árpád a vele készült szombati interjúban reagált:
Állok elébe, adják bíróságra ez nekünk csak segít.
Mintha a közlekedési miniszter nem lenne épp a jogi helyzet magaslatán?