Áprilisi különvélemény – Bugár Béla
Az Áprilisi különvéleményben a pártelnököket kérdeztük különböző közéleti témában. Bugár Béla a Most-Híd elnökének válaszai.
Ön szerint nyugat-európához viszonyítva, javult vagy romlott kelet-Európában és Szlovákiában a terrorveszély?
A terrorfenyegetettséget gyakran a migránshullámmal hozzák összefüggésbe. Ha abból indulunk ki, hogy Szlovákiát az ilyen jellegű mozgás minimálisan érinti, nem kell a terrorveszély erősödésétől tartanunk. A legfontosabbnak azt tartom, hogy azok a szervek, amelyeknek terrortámadás esetén, sőt azt megelőzően lépniük kell, mennyire felkészültek, hogy tudják megvédeni a lakosságot.
Van e elképzelésük és ha igen, milyen módon terveznek fellépni a Kotlebához hasonló szélsőségesek előretörése ellen?
A terrorveszélyhez hasonlóan a Kotleba-jelenséget is hiba lenne csak szlovákiai viszonylatában vizsgálni. Látnunk kell, hogy olyan jelenséggel állunk szemben, amellyel számos uniós tagország küzd. Európában felerősödtek a szélsőséges politikai erők. A leegyszerűsített válaszok, a megalapozatlan jól hangzó tetszetős populista kijelentések, de nevezhetnénk ezt akár szemenszedett hazugságoknak is, jól hangzanak. A megmondó pártok vagy mindent megoldók ellen nem egyszerű felvenni a versenyt. Harcolni csak tényekkel, eredményekkel lehet. De közösen. Terepen, a régiókban, lakossági fórumokon, a sajtóban. Két dologról kell beszélnünk az embereknek: az extrémizmusról, arról, hogy ez hova vezethet, illetve arról, milyen konkrét megoldási javaslatai vannak Kotlebának és társainak, mit valósítottak meg és mit nem, Besztercebányán, hova vezették a megyét. A választóknak korrekt információkkal kell rendelkezniük. S ez közös munka és közös felelősség.
Ön szerint mi lehet az a kérdés, ügy, ami képes lenne újra egy kalap alá hozni a szlovákiai magyar pártokat?
A legutóbbi tárgyalást követő sajtótájékoztatón is elmondtam, azzal, hogy a megyei választások kapcsán nem született megegyezés, történelmi esélyt szalasztottunk el. A két párt szakpolitikusai az oktatásügy területén továbbra is együttműködnek.
A nemrég lezajlott tüntetésre reflektálva, milyennek látja ma Szlovákiában a korrupciós helyzetet?
A korrupcióellenes tüntetés kapcsán már többször elmondtam, örülünk annak, hogy a fiatalok érdeklődnek a társadalomban történtek iránt. A korrupcióval mindannyiunknak dolga van Az orvosnak, a tanárnak, a diáknak, mindenkinek a saját tevékenységi területén. Mi a törvényhozásban több korropcióellenes jogszabályt is elfogadtunk. Lucia Žitňanská igazságügyi miniszter offshore-ellenes törvényét például a legszigorúbbnak tartják Európában.
Mi a véleménye a hazánkban tevékenykedő, de külföldi finanszírozású civil szervezetek társadalmi szerepéről, munkájáról?
Ebben a kérdésben a hangsúlyt máshová tenném. A civil szervezetek minden demokratikus társadalom éleében fontos szerepet töltenek be, sőt annak elengedhetetlen részét képezik. Létjogosultságukat, közhasznú voltukat nem annak alapján kell(ene) eldönteni, hogy ithonról vagy külföldről szerzik-e meg a működésükhöz szükséges anyagi eszközöket, hanem annak alapján, hogy milyen jellegű tevékenységet folytatnak, illetve milyen eredményeket érnek el.