Putyin nagyon dühös, de nem érdeke az izmozás
Az orosz vadászbombázó kilövése után mindenki megrettenve várta, mit fog mondani vagy tenni a rettegett Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök meg is nyilatkozott, de jelen pillanatban úgy tűnik, egyelőre elmarad a harmadik világháború.
Kapcsolódó cikk
Az állítólag török légteret megsértő Szu-24-es kilövése, melyet a legutóbbi információk szerint a török légierő vadászgépei hajtottak végre levegő-levegő rakétákkal, az utóbbi évek egyik legkomolyabb nemzetközi incidense, s ezt tetézi, hogy nem csak a világ két, haderőben a legerősebbek közé tartozó országát fordította egymással szembe, hanem tulajdonképpen Oroszországot, és a teljes NATO-t.
Putyin azt mondta, hátbaszúrás volt a vadászgép lelövése, és komoly következményei lesznek a dolognak a török-orosz viszonyra nézve. Kijelentette: a gép szír területen volt, mikor kilőtték. Elsütött egy nagyon erős mondatot is, miszerint a tőrt terroristák cinkosai döfték a hátukba, valamint feltette a kérdést: a törökök vajon azt akarják, hogy a NATO az Iszlám Államot szolgálja? A teljes beszéd a 444.hu-n is olvasható.
Azért nem kell azonnal harmadik világháborút vizionálni. Feledy Botond külpolitikai szakértő a Trafiknak nyilatkozva azt mondta, Putyin a nyilatkozatában súlyos következményekről beszél, viszont ezt a török-orosz viszonyra igyekezett szűkíteni.
„Nem érdeke egy teljes NATO-val való konfrontáció most, amikor a párizsi merényletek miatt amúgy is éppen a közeledés útján elindult Moszkva és a nyugat. Tehát valószínű forgatókönyv, hogy megpróbálja látványosan kezelni szóban az ügyet, de tettekben a törökökkel lesz csak érdemi konfliktusa. A gép a radarképek szerint is valóban átrepült egy török terület felett, amely egyébként beékelődik a szír területbe, és sokszor volt már hasonló incidens. Ebből a szempontból itt Ankarának kellett megmutatnia, hogy hol húzódik az a határvonal, amelyet nem enged átlépni idegen erőknek” – vélekedik a szakértő.
Moszkvának Feledy Botond szerint nem érdeke újabb frontot nyitnia a Nyugattal, ugyanis az ukrán helyzetben is fokozódik a feszültség a a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus rendezését célzó minszki folyamat határidejének lejárta miatt. „Az orosz szomszédságban egyre kevesebb baráti állam van, Törökország elvesztése így is súlyos ár: egy éve még török-orosz gázvezetékben reménykedtek sokan, amikor a déli áramlat tervei leálltak… Ehhez képest most megfordult a diplomácia hajója” – tette hozzá a szakértő.
Friss: Időközben Moszkva bejelentette, nem tervez katonai válaszlépést, ám a törököknek számolniuk kell a következményekkel – írja az MTI és a Reuters hírügynökség is. Megnyugodhatunk tehát, tényleg elmarad a harmadik világháború.