Ébresztő! Könyvtárosok! Ez nektek szól…
Könyvtáros vagy, vagy könyvtárban dolgozol? Könyvtáros végzettséggel rendelkezel és szereted a könyvtáros munkát? Nem vagy még 40 éves? Felvidéki vagy és nyitott vagy az új dolgokra? Szereted a dolgokat élményeken keresztül megtapasztalni? Ha, az előző kérdések több, mint a felére igennel válaszoltál, akkor ez a cikk Neked szól!
Létezik egy ösztöndíj program, mely csak Rád vár! A magyar Országgyűlés elnöke idén is meghirdette a Könyvtár, ami összeköt nevű programot, mely elsősorban külhoni magyar könyvtárosoknak szól. Mi is ez valójában?
Adott 8 határon túli és 2 magyarországi könyvtáros. A futamidő egy hónap. A helyszín: az Országgyűlési Könyvtár. Mi kerekedhet ki ebből? Nem fogunk találgatni, ehelyett megkérdeztünk két olyan szakavatott személyt, akik a saját bőrükön tapasztalták meg ennek az ösztöndíjnak az előnyeit – Egyházi Dóra és Reicher Erika a Selye János Egyetem Egyetemi Könyvtárának könyvtárosai. A 2016-os évben ők képviselték a felvidéki magyar könyvtárosokat, s így emlékeznek vissza arra a bizonyos egy hónapra.
D: „Elmondhatatlanul sokat adott a Budapesten eltöltött egy hónap. A legérdekesebb számomra az volt, hogy a meglátogatott könyvtárakban és egyéb intézményekben bevittek minket a backstage-be is. Nagyon közvetlenek voltak a kollégák, bárhova mentünk, tárt karokkal fogadtak minket. Felbecsülhetetlen élményt adott, hogy a vajdasági, kárpátaljai és erdélyi kollégákkal együtt élhettük meg ezt az egy hónapot. A hasonszűrűség fogalma új értelmet nyert számomra. Ugyanazok az örömök, bánatok, szakmai elismerések és kudarcok érik őket a mindennapokban, jó volt együtt kivesézni a dolgokat. Nagyon sok erőt és inspirációt adtak az egyes szakmai előadások, beszélgetések, könyvtár- és múzeumlátogatások, ill. szakmai továbbképzések. A program célja, hogy segítse a határokon átívelő kapcsolatok kialakítását. Úgy vélem ezt a célt kétszáz százalékosan sikerült elérniük.“
E: „Olyan elhivatott, lelkes és odaadó kollégákkal tölthettem ezt az egy hónapot, akiktől rengeteget tanultam és inspirálódtam. Nagyon élveztem, hogy egy hónapig úgy jártunk ki-be az Országházba, mintha napi szinten a munkahelyünkre mentünk volna. Ezen kívül jártunk még a Lakiteleki Népfőiskolán, részt vettünk Kecskeméten és Egerben az Országos Könyvtári Napok rendezvényein; Pannonhalmán találkoztunk a korábbi ösztöndíjasokkal, míg Budapesten szinte az összes fontosabb könyvtárban megfordultunk – ELTE, MTA, Országgyűlési Könyvtár, Ludovika, Széchényi Könyvtár, OPI, Országos Idegennyelvű Könyvtár, Corvinus Egyetem. Az azóta eltelt fél év során sikerült a gyakorlatba is átültetni a program során szerzett ismeretek, ötletek egy részét, de mindent nem lehet egyszerre és olykor a külső tényezők is akadályt képeznek. Sok mindenben megerősített a program. Érzem, hogy fontos, amit csinálok, s hogy igenis van jövője a könyvtáraknak, a könyvtárosi szakmának. Hálás vagyok ezért az egy hónapért, mert amellett, hogy rengeteg új ismerettel gyarapodtam, szélesedett a látóköröm és a szakmai kapcsolati hálóm is bővült. Megtapasztalhattam, milyen fantasztikusan jó dolog szakmai síkon együtt gondolkodni, lélegezni, s a különböző háttér ellenére is egységben lenni más, szintén kisebbségben élő magyar könyvtáros kollégákkal.”
A képeket végignézve, s az élménybeszámolót hallgatva tényleg nem mindennapi programnak ad teret és helyet az Országház. S, ha ez még nem lenne elég, ezzel párhuzamosan fut a Múzeum határok nélkül nevű testvérprogram is, mely (mily meglepő) muzeológusoknak szól.
Ha valakit megérintett és felcsigázott ez a lehetőség, ne legyen rest. Az Országgyűlési Könyvtár (www.ogyk.hu) , illetve az Országgyűlési Múzeum weblapján (http://www.nemzetfotere.hu/muzeum) megtalálja a pályázati kiírást.
Felvidéki könyvtárosok, muzeológusok! Ébredjetek!