Kritikai gondolkodás mindennek az alapja
Gombaszögön a B-612 sátorban a trafik.sk szervezésében került sor egy workshopra, aminek célja az volt, hogy ne légy a dezinformáció bábja, ami a program címe is volt. Az előadó, Solymos Karin, a demagog.sk és zvolsi.info munkatársa.
A tapasztalt felhasználó számára egyszerűen felismerhetőek a dezinformációk, hoaxok vagy épp konspirációs teóriák. A fiatalabb, főleg Facabook-faló generáció már nehezebben veszi fel ezzel a harcot. 2016 őszén egy egyedülálló projekt kelt életre a Masaryk Egyetem Társadalomtudományi Karán. A ZVOLSI.INFO kezdeményezés (szabadfordításban „Válaszd az információt”), melyet 16 politológia és biztonságpolitikai hallgató alkot, akik egy útmutatót hoztak létre, mely segít 5 egyszerű lépéssel leleplezni bármilyen médiamanipulációt (pl.: akire, vagy amire hivatkoznak a hírben, arra rákeresni a neten). Az útmutatót, mely frappánsan az „Világháló útikalauz stopposoknak” nevet kapta már több, mint 1500 cseh és szlovák középiskolásnak bemutatták interaktív workshopokon.
A kezdőlöketet egy felmérés adta, amely rámutatott, hogy a 15 és 19 év közötti diákok médiafogyasztási szokásaiban a forrásellenőrzés sokszor nem is szerepel. Az ismertető 5 pontot tartalmaz, egyszerűen alkalmazható trükköket, melyeket a legfiatalabbak is játszva elsajátíthatnak. Solymos Karin a csapat egyetlen magyar tagja. Egy egyórás előadás keretein belül mesélt a propaganda múltjáról és jelenéről, és annak jelenlétéről a szlovák, cseh és magyar közéletben.
A propagandáról rengeteg példát hoztak fel a hallgatók is, de a konklúzió még is az lett, hogy nem olyan könnyű eldönteni, hogy mi is számít annak és mi nem. Vannak persze egyértelmű helyzetek, de olyan elképzelések is elhangoztak, amik elgondolkodtatóak. Az előadó hozta fel, hogy a programban résztvevő középiskolás diákok közt felmerült, hogy a Bibliát lehet-e propagandának tekinteni. Lehet-e a propagandát jóra felhasználni? Egyáltalán mi minden propaganda? A válasz egyszerű, de nem egyértelmű. Mindig kritikusan kell gondolkozni!