Azért rúgták ki, mert magyarul köszönt?
Somorja 12 ezres kisváros Pozsonytól nem messze, a 2011-es népszámlálás szerint több mint 7 ezer magyar él itt. Egy Facebookon terjedő, nagyon súlyos diszkriminációt sejtető történet szerint azonban még sincs minden rendben a magyar nyelv használatával a városban – a mostanában megnyílt Deichmann cipőboltból állítólag azért bocsátottak el egy magyar hölgyet, mert magyarul beszélt a vásárlókkal. Utánajártunk a történetnek – válaszolt nekünk a Deichmann, és a Jogsegélyszolgálat jogásza is.
Kapcsolódó cikkek
A somorjai hölgy, Judy előbb a pozsonyi Deichmannban dolgozott, majd Somorján, az ott nyíló bolt megnyitásában kapott szerepet. A Trafik.sk-nak elmondta, ilyenkor egy nagyobb csapat nyitja a boltot, amelybe több városból hoznak embereket. Judy állítása szerint ekkor kezdődtek a problémák, egy nagykürtösi kollégája (aki egyébként az ottani bolt vezetője) kifogásolta, hogy magyarul beszélt az egyik dunaszerdahelyi munkatársával. A dolog vitává fajult, amit végül a boltvezetőnek kellett megoldania.
Judy nagyon jól beszél szlovákul, Pozsonyban elmondása senkinek semmi gondja nem volt a munkájával, ám somorjai karrierje nem tartott sokáig. Két napig nem volt semmi baj.
„Mivel helyi vagyok, sok embert ismerek. Az idős magyar hölgyeknek csókolommal köszöntem, a magyarokat magyarul szolgáltam ki, a szlovákokat szlovákul” – mondta portálunknak.
Később elmondása szerint észrevette, hogy a területi menedzser őt figyeli, majd este behívta őt az irodájába, és aláíratta vele a felmondásáról szóló papírt. Mivel három hónapos próbaideje még nem telt le, a menedzsernek tulajdonképpen indokolnia sem kellett. Judy kérdésére, miszerint a magyar nyelv használata volt-e a baj, állítólag azt válaszolta, nem köszönhet magyarul egy boltba belépő vásárlónak, csak szlovákul.
A Deichmannak egész Dél-Szlovákiára kiterjedő bolthálózata van, így Komáromban és Dunaszerdahelyen is, itt azonban sosem volt probléma a magyar nyelv használata. Judy szerint azért, mert ezek a városok más területi menedzserhez tartoznak, a somorjai boltért a pozsonyi vezető a felelős.
Kérdéseinkkel megkerestük Radovan Fojtot, a Deichmann cseh- és szlovák divíziójának marketingvezetőjét. Fojt szerint a magyar nyelv használata természetesen sosem lehet ok az elbocsátásra, épp ellenkezőleg, a magyarul beszélő alkalmazottaik anyanyelvükön beszélhetnek a magyar ügyfelekkel. Az olyan városokban, mint például Párkány, Dunaszerdahely, Komárom vagy Somorja, ez kifejezetten üdvös dolog, s ezeken a területeken a cégnek olyan vezető területi vezetői is vannak, akik innen származnak, és maguk is magyarul kommunikálnak a magyar nemzetiségű alkalmazottakkal.
„Ügyfélorientált cég vagyunk, és ha alkalmazottaink nyelvi készségei lehetővé teszik, hogy a vásárlót anyanyelvükön, ez esetben magyar nyelven szólítsák meg, az számunkra előnyt jelent, újabb pluszszolgáltatást ügyfeleink számára” – tette hozzá.
Judyt azonban szerinte nem a magyar nyelv használata miatt bocsátották el. „Egészen más oka volt. Megértését kérem, hogy a munkajog és a személyes adatok védelme miatt nem tudunk az egyes alkalmazottakkal kapcsolatban nyilatkozni” – zárta portálunknak adott válaszát.
A somorjai hölgy elmondása szerint azóta már lépett, és egyenesen a német tulajdonosnál tett panaszt. A cég vissza is jelzett, hogy foglalkozni fognak az ügyével.
Judy ügyével kapcsolatban megkerestük Szekeres Klaudiát, a a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala mellett működő Jogsegélyszolgálat jogászát.
„Munkaügyi vonalon itt elég nehéz elindulni, ugyanis nehezen bizonyítható, hogy tényleg diszkrimináció történt. Ahhoz több embernek kéne összefogni, és tanúsítani, hogy valóban utasításba adta a felsőbb vezetés a magyar nyelv tiltását. Próbaidőben pedig a törvények szerint indok nélkül bárkit el lehet bocsátani. Az antidiszkriminációs törvény alapján azonban el lehet indulni, ott ugyanis annak kell bizonyítani, hogy nem történt diszkrimináció, akit perelnek” – mondta lapunknak Szekeres Klaudia.
Hozzátette, mikor meglátta a történetet a Facebookon, reagált rá, és keresi a kapcsolatot a hölgyekkel. A közösségi hálón ugyanis az az információ terjedt el, hogy nem a Deichmann az egyetlen bolt, ahol az alkalmazottak félnek megszólalni magyarul. Somorján a Kaufland hipermarket mellett – több városhoz hasonlóan – több új bolt is nyílt, és állítólag más boltokban is valamiért tiltólistán van a magyar nyelv. „Ha hajlandóak jogi lépésekre, és több ilyen ember bekapcsolódik, a Jogsegélyszolgálat felajánlja a segítségét” – tette hozzá. „Sokszor van az, hogy nagy a felháborodás, de mikor lépni kell, kevesen vállalják. Egy ember ugyanis elindíthat egy pert, de ha bizonyítási eljárásra kerül sor, több ember vallomására is szükség van” – zárta a jogász.
[div id=”highlitetwo”]Frissítés: A Deichmann Magyarország közleményt adott ki az üggyel kapcsolatban. A közleményben, melyről az Index.hu is beszámolt, a fentieken túl azt közlik, hogy cégük elkötelezett a nemzetiségek és a helyi kultúrák tisztelete iránt. A cégcsoportban több mint 80 nemzetiségű munkatárs dolgozik, az üzleti érdekük pedig az, hogy vásárlóikkal a saját nyelvükön alakítsanak ki szoros viszonyt.[end-div]