Minden, amit tudtál Mečiarról
Ki volt és mit tett? Milyen volt Mečiar Szlovákiája? Hogyan emlékszik vissza minderre a rendező, aki akkor élte gyermekkorát? Sok kérdés és sok válasz. Elég ez egy jó dokumentumfilmhez?
Az utóbbi időben egyre több filmes nyúl a szlovák közelmúlt témáihoz. Nehéz és drámai témákhoz. Robert Kirchhoff 2013-ban mutatta be a Cervanová-ügyről készített dokumentumfilmjét, pár hónappal ezelőtt pedig a Michal Kováč exállamfő fiának elrablását bemutató Emberrablás (Únos) című alkotás szólt nagyot, hazai nézőcsúcsokat döngetve. Mindezek és az amnesztiák eltörlése után – aminek köszönhetően az egykori kormányfő ténykedése ismét témává vált – kerül a mozikba Tereza Nvotová dokumentumfilmje, a Mečiar.
Sűrű korszak, sok mesélnivaló
A fiatal rendező összetett témát választott, amely ráadásul több, egymásra csúszó történelmi eseményt is felölel: a bársonyos forradalmat, Csehszlovákia szétesését, valamint a filmnek témát szolgáltató politikus elleni küzdelmet.
A film lineárisan tárgyalja a korszakot: honnan jött Mečiar, mit csinált a szocializmusban, hogyan lett belügyminiszter majd kormányfő, miként váltották le és tért vissza többször is, milyen volt a szerepe Csehszlovákia szétverésében, majd a legemlékezetesebb, 1994–1998 közötti kormányzati időszak eseményeit veszi számba, végül pedig kis aktuális kitekintést kínál egy közéleti párhuzam felvetésével.
A kronológiai áttekintést személyes emlékek, korabeli családi filmkockák színesítik: hogyan élte meg a rendező kisgyerekként az időszakot (apja az ismert rendező Juraj Nvota, anyja Anna Šišková színésznő).
Szerző: Mózes Szabolcs
A teljes írás a kozbeszed.sk hírportálon olvasható