Új migrációs egyezményt kötnek a britek és a franciák
A tervek szerint London és Párizs, a csütörtökön kezdődött francia-brit találkozón bemutatja majd az új migrációs egyezményt. A két ország között az eddig a Le Touquet-megállapodás volt érvényben, amelyet még 15 évvel ezelőtt írtak alá. Az egyezmény értelmében a brit határ a La Manche csatorna franciaországi partjaiig terjed, ez tette lehetővé, hogy a Calais partjainál létrejöjjön a Dzsungelnek nevezett menekülttábor.
Ha a brexit árnyékában a franciák úgy döntenének, hogy nem tartóztatják fel a menekülteket a La Manche csatornánál és szabad utat adnának számunkra Nagy-Britannia irányába, akkor ezt egészen egyszerűen, a 15 éves szerződés felmondásával megtehetnék. Több francia politikus már most sem ért egyet a szerződéssel. A médiában gyakran hallani olyan kritikát, mi szerint az egyezmény a Brit bevándorlási hivatal kihelyezett irodájává tette Franciaországot. A francia elnök, Emmanuel Macron már bejelentette, London elkötelezte magát arra, hogy a jövőben több menekültet fogadjon be, de több pénzt is ad majd a határőrizetre a francia biztonsági erőknek.
A mostani brit-francia csúcs, amelyet Sandhurst városkában tartanak témái közt a migráción túl a kereskedelmi viszonyok is szerepelnek. A brexittel ugyanis London távozik a vámunióból és a közös piacról is. Ennek a súlyos gazdasági következményeit nem csak a doveri, de a calais-i kikötőnek is viselnie kell majd. Ez utóbbi már most is Franciaország szegényebb régióihoz tartozik. A
Financial Times napilap kiszámolta, hogy ha minden kamiont csak 2 percig ellenőriznek, akkor is 27 perces dugó fog kialakulni a határon. Ma több száz kamion halad itt át mindkét irányban. A várható változások mellett azt is érdemes megemlíteni, hogy a tavalyi franciaországi elnökválasztásokkor Calais régiójában a szélsőjobboldali Marine Le Pen nyert.