Az álhír nem újkeletű
Manapság valahogy új méreteket az álhírek áradata, köröznek a kamuk, és tényként kezelt városi legendák. Az ok sokat vitatott kérdés tárgyát képezi, mert az internet és a közösségi média minden eddiginél hatékonyabb eszköz a hazugságok terjesztéséhez.
Jelenleg ez egyik legnagyobb veszélyt az az „automatizált propaganda” jelenti, melyet a közvélemény manipulálására és politikai befolyásszerzésre használnak. (Oxford Internet Institute: Computational Propaganda Reasearch Project).
-„Ez az egész vasfüggöny mögötti térség bizonyos szempontból hazai terepnek számít Moszkva számára… A dezinformáció egy alkotóeleme egy alapvetően nagyobb, úgynevezett stratégiai megtévesztő kampánynak, melynek van egy célja és ez alá vannak rendelve a dezinformációs kampányok (…) stratégiailag pedig alapvetően egy bizalomcsökkentő kampány ez, tehát az, hogy ne bízzunk a szövetségesekben, ne bízzunk a saját kormányunkban, intézményeinkben.” (Feledy Botond, HírTV, 2017.12.01)
Némely kormányok már felismerték, hogy az álhírek ellen aktívan fel kell venni a harcot: olyan szolgáltatásokat indítanak el, amelyek lerántják a leplet a hamis hírekről, emellett új szabályozások bevezetését, valamint a félrevezető információkat közlő oldalak büntetését is tervezik.
Fogékonyak vagyunk-e az álhírekre és hogyan kezeljük őket?
A Somorjai Kaszinó de(z)információ ez? címmel ebben a témában szervezi következő vitaestje estjét.
Vendégek:
Feledy Botond külpolitikai szakértő, a Társadalmi Reflexió Intézet igazgatója
Sólymos Karin egyetemi hallgató, a Demagog.SK munkatársa
Házigazda:
Ryšavý Pál, publicista, blogger, a Fórum Intézet munkatársa, a Trafik.sk internetes hírmagazin alapító-szerkesztője.