Az unió védővámokat vezetett be
Az Európai Bizottság arra figyelmeztet, hogy június 8-ától érvénybe lépett az uniós munkahelyek és ipar védelmét szolgáló új dömpingellenes szabályzat. Az abban foglalt intézkedések elsősorban az Európai Unión kívül eső országok, azon belül is mindenekelőtt Kína tisztességtelen kereskedelmi gyakorlata ellen irányulnak.
Június 8-ától az unió magasabb vámokat vet ki a közösségen kívülről érkező árukra, és az egyes termékek vámjának megállapítására szolgáló időtartamot is rövidítenék. Az új szabályozás értelmében az unión kívülről érkező termékek vámolása átláthatóbb és előreláthatóbb lesz, a vám összegének megállapításakor pedig figyelembe veszik majd, hogy azt milyen környezeti terhelés mellett állították elő, de az is számít majd, hogy a gyártók betartották-e a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet által szabott, főleg a munkavállalókat érintő szabályokat.
Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az unió a szabad és igazságos kereskedelem mellett van, de nincs helye a naivitásnak. Juncker hozzátette, hogy az uniós érdekek védelme érdekében dömping- és szubvencióellenes intézkedéseket foganatosítanak, amelyekkel az unió egyes világpiaci folyamatokra reagál. A bizottság elnöke szerint az unió végrehajtói szerve mindent megtesz annak érdekében, hogy megvédje az európai gyártókat és munkavállalókat, ha más országok bomlasztják a piacot, vagy nem tarják be a szabályokat.
A kereskedelemért felelős uniós biztos, Cecilia Malmström elmondta, hisz abban, hogy az új szabályozás egy olyan hatékony eszköz, amellyel a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat ellen léphetnek fel. “A szabályokra alapuló, szabad-kereskedelemben hiszünk”, mondta Malmström.
Az új uniós intézkedések elsősorban a Kínából érkező olcsó és előállításuk során a pekingi kormány által támogatott termékek ellen irányulnak. Peking ugyanis támogatásban részesíti mindazon termékeket, amelyeket a kínai vállalatok az EU területére exportálnak. Így ezek a cégek az európai versenytársaikhoz képest sokkal olcsóbban képesek piacra dobni termékeiket az öreg kontinensen. Ezért az európai cégek nem képesek velük felvenni a versenyt.
Az unió által kivetett magasabb vám azokat a termékeket érinti majd, amelyek előállítása során szubvenciós intézkedés keretében államilag támogatott energiát, vagy nyersanyagot használtak fel. A belső piac védelmére hozott intézkedések alakításába most először a termelői ágazatok szakmai szervezetei is bekapcsolódhatnak.
Az intézkedéscsomag értelmében 9 hónapról 7 hónapra rövidül az az idő, amely során a hivataloknak meg kell állapítania, hogy egy konkrét, unión kívülről érkező termékre mekkora vámot vetnek ki. Ezen kívül még egy korai figyelmeztetési rendszert is bevezetnek, amely a vállalatokat abban segíti majd, hogy könnyebben alkalmazkodjanak az új helyzethez.