Ami jó a tyúkoknak, nem jó a gazdáknak

A Baromfitartók Uniója attól tart, hogy Szlovákia a jövőben nem lesz önellátó a tojástermelés területén. A nagy üzletláncok ugyanis az alternatív baromfitartásból származó tojásokat részesítik előnyben a ketreces tartásból származóakkal szemben. Az alternatív tartási mód kedvezőbb körülményeket biztosít az állatok számára. A baromfitelepek átalakítása azonban 45 millió euróba kerülne.
A Baromfitartók Uniójának elnöke, Daniel Molnár szerint az üzletláncok azzal érvelnek, hogy a vásárlók az alternatív tartásból származó tojásokat keresik. Annak ellenére is így van ez, hogy az ilyen tojások 40 százékkal drágábbak, mint a ketreces tartásból származóak.
“Ezt a nyomást azonban mi nem látjuk, mert ha megnézzük a két tartási formából származó tojások arányát Szlovákiában, akkor azt látjuk, hogy az utóbbi tíz évben nem változott meg a két tartási formából származó tojások aránya. Ha lenne valamilyen nyomás a piacon, akkor azt gondolom, hogy az alternatív tartás aránya fokozatosan emelkedett volna. Ezzel szemben ez az arány az utóbbi tíz évben szinte változatlan maradt”
– mondta Molnár.
Az országban forgalomba kerülő tojások 88 százaléka ketreces, 11 százaléka alternatív és mindössze fél százaléka származik szabadtartásból. Ladislav Birčák, az ország egyik legnagyobb tojástermelő cégének képviselője elmondta, hogy náluk a ketrecek modernizációja 5 millió euróba került, aminek 40 százalékát az Európai Unió finanszírozta. Hozzátette, hogy ezen ketreceknek az élettartama 20 év. Az üzletláncok mégis további befektetésekre kényszerítik őket, mert máskülönben nem vásárolják fel tőlük a tojást.
“A baromfitelepek átalakítását biztosan elkezdjük, de erre nem egy éves tempóban fog sor kerülni. Az én elképzelésem szerint ez legalább 10 évig fog tartani. De mivel erre nem állak rendelkezésre nagy források, hitelből kell majd ezt majd megoldnunk”
– mondta a cég képviselője.
A baromfitartók a problémával tavaly a mezőgazdasági minisztériumhoz fordultak, de a tárca képviselőivel való találkozóra eddig még nem került sor. A Baromfitartók Uniójának elnöke, Daniel Molnár szerint a ketreces és az alternatív tartásból származó tojások minősége egyforma. A TESCO áruház azonban úgy döntött, 2026 után már nem fog ketreces tartásból származó tojást forgalmazni. Az áruházlánc azért döntött így, mert a vásárlóik nem csak minőségi tojást szeretnének, hanem azt is, hogy az állatok jobb körülmények között éljenek.
A tojások esetében a baromfitartást az állatok életkörülményeinek szintje szerint négy kategóriába sorolják, amit a tojásokra nyomtatott számkód is jelez: A legjobb körülményeket az ökológiai tartás biztosítja, ezt a nullás kód jelzi, ezt követi a szabadtartás egyes kóddal , majd az alternatív tartás következik kettessel. A lista végén pedig a ketreces tartás áll, amit a hármas számjegy jelöl.
(tasr)