Moszkva szlovákiai szélsőségeseket támogat
A kormányhivatal tárcaközi egyeztetésre bocsátotta Szlovákia éves biztonságpolitikai jelentését, amely azokat a tényezőket és veszélyeket listázza, amelyek 2017-ben hatással voltak az ország biztonsági helyzetére.
A jelentés szerint a világban lévő konfliktusok, így az ukrajnai, a szíriai, iraki, líbiai, afganisztáni, vagy jemeni fegyveres konfliktus, de Észak-Korea agresszív viselkedése, valamint a NATO és Oroszország feszült viszonya is azon tényezők közé tartozik, amelyek befolyásolják Szlovákia biztonságpolitikai helyzetét. A dokumentum a külpolitikai tényezők között felsorolja még a Nyugat-Balkáni helyzetet és az Európába visszatérő iszlamista terroristákat is.
A jelentés nyíltan beszél arról, hogy az orosz haderőnek a NATO keleti határa mentén tanúsított fokozott aktivitása mellett, Szlovákiában is komoly problémát jelentenek Moszkva azon lépései, amelyekkel destabilizálni akarja az uniós országok belpolitikai helyzetét, befolyásolni igyekszik az egyes választásokat. A dokumentum kiemeli, hogy Szlovákia esetében ez az orosz propaganda és a dezinformáció terjesztésében nyilvánul meg, illetve az olyan, szélsőséges csoportok támogatásában, amelyek Szlovákiának az unióból és NATO-ból való kilépése mellett ágálnak.
A jelentés szerint a szélsőjobboldali csoportok elsősorban az interneten, ezen belül a Facebookon terjesztik nézeteiket. Ezeken a felületeken a bevándorlás és iszlámellenes témák helyett pedig újra a romákkal szembeni tartalmak kerültek előtérbe. A dokumentum megemlíti, hogy a szélsőségesek jótékonysági kezdeményezésknek álcázott eseményeken népszerűsítik a náci szimbolikát.
A jelentés szerint 2017-ben növekedett kiberbiztonsági fenyegetés, az ukrajnai állami- és a magánintézmények informatikai rendszereit is több támadás érte. Szlovákiának az “idegen hatalmak által irányított” kibertámadások általi fenyegetettsége szintén növekszik.
A dokumentum azonban hangsúlyozza, hogy Szlovákiában nem regisztráltak terrorcselekmény előkészítésére utaló tevékenységet.
(tasr)