A vietnami férfi elrablása miatt Kaliňák fejét követelik
A szlovák biztonsági erők egyes tagjai a Denník N-nek és a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak megerősítették, hogy a Németországból elrabolt vietnami férfit a szlovák kormánygép segítségével vitték vissza a délkelet-ázsiai országba. Az emberrablást a vietnami titkosszolgálat követte el. Az SNS kormánypárt a parlament védelmi bizottságának rendkívüli összehívását kezdeményezte, a Híd pedig vizsgálóbizottság felállítását követeli. Denisa Saková jelenlegi belügyminiszter azonban nem szándékozik vizsgálóbizottságot felállítani.
A szlovák és a német napilap információi szerint a korábbi politikust és üzletembert, Trịnh Xuân Thanh-t (Csin Szuan Tany-t) tavaly július 23-án rabolta el Berlinből a vietnami titkosszolgálat. Július 26-án a valószínűleg benyugtatózott férfit a vietnami titkosszolgálat emberei Pozsonyban felvitték a szlovák kormánygép fedélzetére. A gépet hivatalosan egy a szlovák fővárosban tárgyaló vietnami delegáció hazaszállítására kérték kölcsön. A delegáció csak nagyon rövid ideig tartózkodott az országban és rendkívüli biztonsági intézkedéseket foganatosítottak miatta.
A napilapok rendelkezésére álló vallomások szerint a szlovák belügyminisztérium protokollfőnöke, Radovan Čulák aktívan részt vett a vietnami férfi elrablásában. Čulák azonban azt állítja, a vietnámi delegáció látogatásakor nem tapasztalt semmi gyanúsat. A szlovák kormánygép végül Moszkvába szállította a vietnámiakat. A német rendőrség egy hónappal később a szlovák hatóságoknál érdeklődött, hogy ki tartózkodott a repülőgépen.
A korábbi, az elrablás idején hivatalban lévő belügyminiszter, Robert Kaliňák szerint az egész ügy kitaláció, holott a biztonsági erők tagjainak vallomásában ő is szerepel. Az ex-belügyminiszter pénteki videóüzenetében hazugságnak nevezte a DennikN állításait, és tagadta a vádakat. Kaliňák bejelentette, az ügyben kész hazugságvizsgálatnak alávetni magát.
Denisa Saková jelenlegi belügyminiszter nem szándékozik az ügyben vizsgálóbizottságot felállítani. A belügyi tárca pénteken közzétett nyilatkozatában az elrablásról szóló cikk 10 állítását tagadja.
A főügyészségen pénteken kihallgatták a DennikN cikkének szerzőjét, Monika Tódovát. Jaromír Čižnár főügyész hétfőn az ügyben találkozóra hívta a három legfőbb közjogi méltóságot: így Andrej Kiska köztársasági elnököt, Peter Pellegrini miniszterelnököt és Andrej Danko házelnököt. A meghívást mindhárman elfogadták.
A miniszterelnök, Peter Pellegrini péntek délelőtt bejelentette, Németországba küldi a belügyi tárcavezetőt, az országos rendőr-főkapitányt és a főügyészség képviselőjét, hogy személyesen tárgyaljanak az ügyről a német hatóságokkal.Az ügy rendkívül nagy hullámokat vetett a szlovák belpolitikában. A Híd kormánypárt a Facebookon közölt nyilatkozatában azt írja:
Ezzel az esettel Szlovákia nemzetközi megítélése súlyos károkat szenvedett. Egy uniós tagállam közreműködött egy idegen ország állampolgárának elrablásában. A párt a nyilvánosságra hozott összes állítás ellenőrzését, egy speciális vizsgálóbizottság létrehozását, a felelős személyek azonnali felelősségre vonását, a közjogi méltóságok védelmét biztosító hivatal igazgatójának felfüggesztését, minden, az ügyben információval szolgáló rendvédelmi alkalmazott azonnali védelem alá helyezését, valamint a biztonsági tanács és a titkosszolgálatokat ellenőrző tanács összehívását is követelte.
Grendel Gábor az OĽaNO képviselője, aki egyben a Szlovák Információs Szolgálatot ellenőrző parlamenti bizottság elnöke is, összehívta a testület rendkívüli ülését.
A parlament védelmi bizottságának SNS-es elnöke, Anton Hrnko az ügyben a testület összehívását kezdeményezte. Az ülésre csütörtökön 10:00-kor kerül sor, ahová várják a belügyminisztert, Sakovát, akitől magyarázatot követelnek az ügyben.
Az ellenzéki SaS és OĽaNO pénteki sajtótájékoztatóján Kaliňák és Radovan Čulák protokollfőnök vizsgálati fogságba helyezését és a kormány lemondását követelte. Az ellenzéki pártokhoz hasonlóan, a parlamenten kívüli Progresszív Szlovákia is a belügyminiszter, Saková távozását követeli.
A Spolu párt szerint a mečiarizmus óta ez az első alkalom, hogy a szlovák kormány államilag irányított terrorizmusban lehet vétkes.
Korábban már az államfő is megnyilvánult a témában. Andrej Kiska szerint a vietnami férfi elrablásának ügye kezd Szlovákia nemzetközi szégyenévé válni.
(tasr, dennikn.sk)