Hét kérdés, hét válasz a választásokról
Elindult a visszaszámlálás, már kevesebb, mint százat kell aludni a szlovákiai parlamenti választásokig. A Denník N pillanatképet készített a jelenlegi helyzetről, és felskiccelte, mit várhatunk az elkövetkező hónapokban.
A napilap hét kérdést tett fel, és azonnal meg is válaszolta azokat.
Megmarad a Smer 40 százalékon?
A szerző, Miro Kern szerint igen. A kormánypárt támogatottságát nincs, mi megrázza. Bár a nyáron volt egy kis megingás, ám Ficóék a menekülttémával simán visszatértek a 40 százalékos szintre, és a párizsi terrortámadások után a miniszterelnök ismét kapott egy lehetőséget, hogy a „Védjük meg Szlovákiát” szlogennel tovább lovagolja ezt a hullámot. A Smert legfeljebb egy nagyon komoly botrány rázhatná meg, ám Fico az eddigieket is könnyen lerázta.
Létrejöhet még egy jelentős új párt vagy jelöltlista?
Kern szerint nem. A jelöltlisták már nemsokára elkészülnek, kisebb meglepetést már csak az Egyszerű Emberek és talán a Sieť hozhat. A szerző rámutat: az elmúlt húsz évben nem volt olyan új párt, amely három hónappal a választások előtt épült volna fel a nulláról. Ezt még annak idején az ANO és a SOP sem vállalta be, ők is legkésőbb háromnegyed évvel a választások előtt kezdtek, és ismert embereket, és sajtótermékeket állítottak maguk mögé.
Felébredhet még a jobboldal, hogy nagyot fordítson?
Valószínűleg nem. A jobboldali pártok támogatottsága aránylag stabil, és nem látszik esély alapvető változásra – összesen mintegy 50 százalék körüli eredmény körvonalazódik az SNS nélkül – mellyel a standard ellenzéki pártok többsége nem működne együtt, Fico azonban korábban bevállalta őket, és ez most sem elképzelhetetlen. Kern rámutat, azok a felmérések, melyek szerint az SaS, az MKP és az Egyszerű Emberek – NOVA összefogás nem jutna a parlamentbe, azt mutatják, hogy a Smer sima többséget szerezhet a parlamentben. Hozzáteszi: nem várható komolyabb szavazói mobilizáció az ellenzékben, nem 1998-at vagy 2010-et írunk, mikor az emberek Mečiar vagy Slota ellen szavaztak.
Mi történt négy és hat évvel ezelőtt?
2010-ben a Smer-SNS-HZDS kormány botrányainak árnyékában zajlottak a választások, volt emissziós kvótabotrány, faliújságtender, hullottak az SNS miniszterei. A választások előtt pár nappal egy hangfelvétellel támadták meg Ficót, egy neki tulajdonított hang a Smer mecénásaitól kapott milliókról beszélt.
2012-ben már túl voltunk a Radičová-kormány bukásán, az ellenzéki pártok együttműködésébe vetett hit meggyengült, és természetesen itt volt a Gorilla-botrány, mely tönkretette az SDKÚ-t. Fico ezen nagyot kaszált, annak ellenére, hogy a Smer elnöke az állítólagos SIS-dokumentum szerint egy oligarchával, a Penta főnökével kólázgatott.
Mi lesz az Egyszerű Emberek-Nova koalícióval?
A magyar választókat különösebben nem hatotta meg, hogy Igor Matovič és Daniel Lipšic összefogott. Előbb kifejezett koalícióban gondolkodtak, melynek a választási törvények szerint 7 százalékra van szüksége 5 helyett a parlamentbe kerüléshez, ám mára már valószínűbb, hogy Lipšicék feladják önálló pártjukat, és az Egyszerű Emberek listáján vállalják a választási harcot. Ekkor viszont 5 százalék elég lehet nekik, és Kern szerint ez meg is lesz.
Ki búcsúzik a parlamenttől?
Az SDKÚ (melynek tündökléséről és bukásáról nemsokára olvashatnak a Trafikon) szinte biztosan. Jelenleg 3 százalék körül mozognak, és ez még kevesebb lehet, ha választóik nem szeretnék, hogy szavazatuk kárba menjen, és inkább átszavaznak valahová. Ezzel az SDKÚ-nak, az egykori kormánypártnak, és a jobboldal vezetőjének teljesen befellegzik.
Kern szerint az MKP-nak sem áll jól a szénája, a Focus legutóbbi 12 felmérésében kétszer ugrották meg az 5 százalékot, átlagosan 4,4 százalékot értek el Berényiék az elmúlt fél évben. Szerinte ugyan az MKP szavazói tábora stabil és fegyelmezett, ám vannak választói, akik átszavaznak a Hídra, ha azt látják, hogy a magyar szavazatok egy része ismét elveszik.
Mely témák döntehtik el a választásokat?
A migránsválság. Kern szerint Robert Ficónak kedvez, hogy bár a nagyobb pártok többsége hasonlóan állt a válsághoz, az országot mégis csak a kormány védi meg, tehát a Smer, a katonaság, a rendőrség, a titkosszolgálatok. Ezzel nem lehet felvenni a versenyt politikai síkon. A kormánypárt a szerző szerint igyekszik fenntartani a témát, még a választások előtti szlogenjüket is megváltoztatták emiatt.
A választások előtti szociális csomagokkal kombinációban látszik, hogy a témákat a Smer adja majd meg. Az ellenzék a korrupciót, az állam igazságos és hatékony működését nyomhatja majd, esetleg Fico leváltását, a családot vagy liberális témákat emlegethet.
(dennikN)