Esélyt ad az enyhe mentális fogyatékkal élő tanulóknak a Műszaki Szakközépiskola
A Kukučín utca 23 szám alatti megyei fenntartású Műszaki Szakközépiskola új tantervet létesít az enyhe mentális fogyatékkal élő tanulók számára, hogy valamilyen szinten ők is érvényesülhessenek a munkapiacon. – írja az amikassa.sk portál. Rastislav Trnka megyeelnök meggyőződése, hogy ez az út, ami a munkanélküliség csökkenéséhez vezethet.
A projekt célja a munkanélküliek számának csökkentése, Kassa-vidék járás ugyanis a legelmaradottabb régiókhoz tartozik az országban – a munkanélküli ráta 11,5% körül mozog, legnagyobb számban romák alkotják. Közöttük sok az olyan polgár, aki már évek óta nem talál állást és csak alapiskolai végzettséggel rendelkezik. Számos esetben enyhe mentális fogyatékkal élőkről van szó, ami miatt már gyerekkorukban speciális osztályokba, illetve iskolákba kerülnek. A probléma megoldására szakközépiskolai végzettség megszerzése az egyik lehetőség. A főként marginalizált roma közösségekből származó diákok így alapvető munkavégzési ismereteket szereznének, mivel a tanterv a hagyományos manuális munkákhoz szükséges szaktudás megszerzésére fókuszál.
A diákok a kétéves tanterv elvégzése után a szakvizsga megszerzéséről való bizonyítványt kapnak. A projekt 2018. szeptember 1-jétől 2021. június 30-ig tart majd.
Ehhez kapcsolódik a minap megjelent hír, miszerint új kritériumokat vezetne be az oktatási tárca a szociálisan hátrányos helyzetű diákok besorolására, a felzárkóztatásukra szánt összeg felhasználásánál nagyobb szabadságot kapnának az iskolák. Peter Pollák (OĽaNO) volt romaügyi kormánybiztos szerint azonban az egész rendszert át kellene dolgozni -írja az Új Szó
Peter Krajňák (Híd) oktatási államtitkár szerint iskoláinkban országszerte 41 ezer szociálisan hátrányos helyzetű gyereket tartanak nyilván. Az adatok azonban nem tükrözik a valóságot, mivel sok szülő elutasította gyermeke kivizsgálását. Korábban a tárca ehhez kötötte a besorolást.
„Becslésem szerint a hátrányos helyzetű gyermekek száma ennek a duplájára, tehát mintegy 80 ezerre tehető.” – nyilatkozta korábban Peter KrajňákA járásokra vonatkozóan elfogadott akcióterv értelmében 2020-ra a Losonci járásban mintegy 1500 munkahely létesül, míg a Poltári járásban közel 750. Az akcióterveket 2016-ban dolgozták ki, ennek értelmében a Losonci járás 4,3 millió, a Poltári pedig 2,8 millió euró állami dotációban részesül az elkövetkező években.